מאיר ברגר
מאיר ברגר צילום: עצמי

נפתלי בנט צודק. ישנם דברים שלא נוגעים בהם והכותל המערבי הוא אחד מהם. רק שנפתלי בנט היה הראשון שנגע.

בממשלת נתניהו האחרונה בה כיהן נפתלי בנט כשר בממשלת נתניהו הרביעית הוא קידם את מתווה הכותל שהכיר ברפורמים נגד עמיתיו לקואליציה במפלגות החרדיות. לפני שבועות אחדים, כראש ממשלה, הוא שוחח עם ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית ואמר להם כי לאחר אישור תקציב המדינה יהיה בהחלט על מה לדבר.

לאחר שצינן את האמבטיה שותפיו סביב שולחן הממשלה ממפלגות המרכז והשמאל ניתרו אלי עזוז מבעד לדלת הפתוחה והסתערו על המקום הקדוש בשצף קצף. זו לא היתה 'נגיעה': זו היתה קריאת תיגר על כל מה שהכותל המערבי מייצג לאורך הדורות בארץ ישראל ובכל תפוצות ישראל ברחבי העולם.

לפני שבועיים הכריזה שרת התחבורה ח"כ מיכאלי על כוונה 'לשחרר את הכותל' מכבליו האורתודוכסיים. היא חזרה על הבטחתה בשבוע שעבר בישיבת סיעת מפלגת העבודה. אל קריאתה הצטרפו בחדווה בלתי מוסתרת שר החוץ יאיר לפיד שהבטיח להיאבק על קידום המתווה ושר האוצר אביגדור ליברמן שאף נקב בזמן קצוב שתוחם לחודש הקרוב לקידום הנושא.

תזמון הכרזותיהם לא היה מקרי: הוא גובה מלמעלה. שתיקתו הרועמת לנוכח פרסום הדברים בישיבות הסיעה ומאמר המחאה שלו שנכתב ארבעה ימים לאחר מכן נגד מייצגי הציבור המסורתי בישראל מעידים כאלף עדים על כוונתו לאפשר דריסת רגל במקום הקדוש לעם היהודי לאנשים וקהילות הדורשים את שינוי צביונו.

תגובת הנגד המובלת על ידי כל שדרות הציבור המסורתי בישראל אינה פוליטיקה: היא מחאה כואבת על השריד האחרון שנותר לעם היהודי מהמקום משם לא זזה שכינה. היא זעקה מקירות לב על חילול המקום הקדוש באמצעות שינוי צביון חלקים ממנו.

סקר מאגר מוחות שפורסם בשבוע האחרון מלמד שרוב העם בישראל סבור כי החלת מתווה הכותל אותו מבקש נפתלי בנט להוביל יגרום להעמקת השסע בעם היהודי. אבל נפתלי בנט ושרי ממשלתו דוהרים לשם בכל הכח ומבקשים מהמוחים ביציע "לא לגעת" כי מדובר ב"איים של קדושה". אוי לאותה בושה, אוי לאותה חרפה.

הכותב הוא הפרשן הפוליטי של העיתון 'המבשר'. המאמר פורסם הבוקר בעיתון.