ניר חפץ
ניר חפץ Photo by Avshalom Sassoni/Flash90

לא ברור עדיין אם עדותו של איש סודם של בני משפחת נתניהו, ניר חפץ, תיפתח הבוקר (שלישי) לאחר שההגנה ביקשה לדחות את הדיון.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי בית המשפט קבע כי הבקשה תידון בתחילת הדיון, שכרגע יתקיים כמתוכנן.

התפתחות זו החלה עם הודעת הפרקליטות אתמול בשעות הצהריים, כי בימים האחרונים ביצעה פעולות חקירה סמויות - האחרונה שבהן באותו יום ממש. זאת לאחר שעדת התביעה בתיק 1000, הדס קליין - העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן - מסרה מיוזמתה מידע רלוונטי שלא היה ידוע לתביעה קודם לכן. מדובר באירוע חריג, שבו מבוצעות השלמות חקירה לאחר שהמשפט כבר החל, וכל זאת באישור היועץ המשפטי לממשלה.

הפרקליטות ציינה כי השלמת החקירה אינה נוגעת ישירות לעדותו של חפץ, שיכולה לדעתם להישמע כסדרה, אך נוכח עיתוי העברת החומרים שנגזר מלוח הזמנים של החקירה - התביעה לא תתנגד לבטל את שני ימי הדיונים הקבועים השבוע, כך ששמיעת עדותו של חפץ תחל רק ביום שני הבא. עוד ציינה הפרקליטות כי היא לא יכלה לעדכן על פעולות החקירה מחשש לסיכולה או לשיבושה, וכי הוצא צו איסור פרסום על עצם ביצוען של פעולות חקירה.

ראש הממשלה לשעבר והנאשם בתיק, בנימין נתניהו, לא הגיש, נכון לכתיבת שורות אלה, בקשה לפטור אותו מהגעה לדיון כפי שעשה עם העדים האחרים בתיק. לכן, נכון לעכשיו הוא צפוי להגיע לדיון.

עדותו של חפץ חשובה לתביעה, שמצפה כי הוא יראה מודעות לשוחד כדי לבסס את האישום המרכזי של התיק. ההגנה צפויה לנסות להראות סתירות בעדותו ובפרטים שימסור או שכבר מסר בחקירה, לפגוע באמינותו ולטעון כי הוא נשבר עקב הלחץ הלא סביר שהופעל עליו - או שמניעים אחרים הביאו אותו למסור לתביעה כל שתחפץ לשמוע. כמו כן, ההגנה צפויה להעלות את סוגיית "זיהום המשפט" על ידי ראיונות ומסרים שנתן בעבר לכלי התקשורת.

חפץ התלונן בזמנו כי הופעל עליו לחץ על ידי המשטרה, בין היתר דרך מניעת שעות שינה, לינה על מיטה מלאת פשפשים ותרגילי חקירה נוספים ומפוקפקים שנאסרו לפרסום.

מעורבתו של חפץ בתיקים החלה בפברואר 2018 כאשר נעצר ונחקר במסגרת תיק 4000 בחשד לנטילת שוחד. לאחר שבועיים חתם על הסכם עד מדינה וסיפק דיסק און קי וטלפונים ניידים בעלי מידע רב על התנהלות הזוג נתניהו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו