המלכה
המלכה Reuters

המלכה אליזבת, כשתיפרד מאיתנו, תהיה הסמל האחרון של המונרכיה של המאות ה-20 וה-19. כזו של טקסים חגיגיים, שמלות מפוארות, נשפים. סביר מאד להניח שהדברים האלה לא ימשכו אחריה.

במהלך השנים הודלפו לכלי התקשורת דיווחים על איך יראה המבצע הזה. החודש השיגו באתר פוליטיקו סדרת מסמכים שמפרטת בצורה הרבה יותר ברורה מה יקרה באותם ימים. מדובר במבצע שדורש שיתוף פעולה שכל זרועות הממשל בבריטניה, מביטחון, לוגיסטיקה של קהל ועד הגעה של המונים מחו"ל. האירועים מתוכננים לעשרה ימים בין מותה ועד להלווייה שלה.

ביום המוות, המזכיר הפרטי של המלכה, סר אדוארד יאנג, יבשר את הבשורה לראש הממשלה ויגיד לו שלוש מילים: "גשר לונדון נפל". אלה שלוש מילות הקוד שיתחילו מבצע ענק, מסובך, אבל מתוכנן לפרטי פרטים. אחריו יעודכנו שר הקבינט ועוד כמה גורמים בכירים בבריטניה.

הבאים שיקבלו עדכון: 15 מנהיגים שמושלים במדינות חבר העמים, שבהן המלכה עוד נחשבת לראש המדינה. הם יקבלו עדכון בקווים מאובטחים. אחר כך ההודעה תעבור גם למנהיגים של שאר מדינות חבר העמים ומנהיגים של מעצמות גדולות. רק אחרי כל זה - יכול להיות שיעברו כמה שעות עד שהציבור יקבל את ההודעה הרשמית על מותה.

האזינו לפרק של "עוד יום" עם גילי כהן ומאיה ראכלין, באדיבות תאגיד השידור "כאן"