השר מתן כהנא: לא לתת לזרמים אחרים לנהל את הכותל הכל פוליטי, כאן 11

השר לשירותי דת מתן כהנא מימינה שוחח הערב (מוצאי שבת) עם כאן חדשות וקרא לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית.

"הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי", אמר, "שמחתי להיפגש עם הארגונים שעוסקים בעלייה להר. אני חושב שנכון לאפשר ליהודים להתפלל בהר", אמר.

כהנא נשאל על מתווה הכותל והבהיר, "רוב מוחלט של היהודים בארץ ישראל הם יהודים אורתודוקסים. אני לא חושב שצריך לתת לזרמים אחרים לנהל את הכותל. אפשר להגיע להסכמות בלי לתת למיעוט שולי שליטה בכותל".

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ גלעד קריב (העבודה ) הגיב לדברים "השר מתן כהנא שוכח כי רוב היהודים בישראל אינם אורתודוקסים, אלא חילונים ומסורתיים, ורובם המוחלט תומך במתווה הכותל ובפשרות נוספות בענייני דת ומדינה. הגיע הזמן שהשר כהנא יפסיק לפעול בהתאם להסתה של המפלגות החרדיות, סמוטריץ ובן גביר, אלא בהתאם לרוחה של הממשלה ולקווי היסוד שלה".

"אם השר כהנא מעוניין לקדם את הרפורמות שלו בענייני דת ומדינה, ראוי שיהיה יותר קשוב גם לעמדות של יתר השותפות בקואליציה בנושאים אלה. מתווה הכותל הוא מתווה של פשרה שזכה בעבר לתמיכת רה"מ בנט, ומן הראוי ליישמו במהירות".

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית, הגיבה "מיעוט? עדכון חשוב לשר כהנא: רוב יהודי העולם הינם קונסרבטיביים ורפורמיים. אם השר לא חושב שהם ראויים למקום בכותל בו יוכלו להתפלל כמנהגם - אזי שאהבת ישראל שהוא מתהדר בה לוקה בחסר, ושמורה אך ורק לאנשי שלומו".

מינהלת הר הבית בירכה את השר כהנא על דבריו התומכים בתפילת יהודים בהר הבית.

תום ניסני מנכל "בידינו - למען הר הבית", אמר: "אני שמח שלאחר פגישותינו עם השר כהנא, הוא גיבש וקיבל את עמדתנו הנכונה הן מבחינה היסטורית והן מבחינת זכות בסיסית שנגזלת מציבור של עשרות אלפי יהודים ללא הצדקה, זכות התפילה. לצד האמירה החשובה, אנחנו מצפים למעשים בטווח הזמן המיידי שיקדמו את הסוף לאפליה המתמשכת נגד יהודים בהר הבית".