ראומה הררי
ראומה הררי צילום: ללא קרדיט

עד לפני כמה שנים לא דיברו. הסיפורים הקשים היו מוסתרים היטב. פעם היה מקובל לשתוק ולהסתיר, התפיסה החינוכית סברה, שאין טעם להפחיד את הילדים ולפגוע בתמימות שלהם ולכן עדיף לא לחשוף אותם לרע שמסתתר בתוכנו, לידנו, ואפילו בשכנותנו.

הסיפורים היו נעלמים או נאלמים  ולפעמים מתפוצצים כמה שנים טובות אחרי.

היום המציאות שונה. כולם כבר מבינים שמציאות של אלימות הטרדה או פגיעה, יכולה להיות מציאות  קרובה. יכולה להתרחש בכל מקום ולצערנו אין חברה שיכולה לשבת בשקט ולטעון ש'אצלה זה לא קורה'. עידן הפייסבוק, הפך את העולם 'לכפר גלובלי קטן' והביא לקדמת הבמה את 'מאחורי הקלעים'. וסיפורים שהושתקו בעבר מסופרים בקול גדול. וכך גילינו שהדיבור של חז"ל על 'כל הגדול מחברו יצרו גדול ממנו' הוא דיבור  פשוט ונקי המספר שלאף אדם אין חסינות.

במהלך השנים, אנשים כריזמטיים, מרכזיים, סוחפי קהלים ורהוטים, זוכי פרסים ומעוטרי תהילה התגלו במלוא מערומיהם. וכל פרשית קלון שנחשפה  קילפה מאתנו עוד קצת מהתמימות. העולם שלנו הפך לחשוף, כל סיפור צף תוך דקות לעיתים לא נותן לנו זמן להפנים ולעכל, לא נותן לשכבת התמימות להגליד. הוא מטלטל  אותנו ומעורר חששות: מה יהיה? איך אפשר להסביר זאת לילדים? 

ומצד שני, זו בדיוק ההזדמנות, לדבר עם הילדים להסביר להם כמה הם יכולים להיות מודעים לקחת אחריות ולשמור על עצמם ועל חבריהם. אפשר להסביר להם שאנחנו חיים בתקופה חשובה, תקופה  שנעשה בה 'תיקון עולם'.

לא עוד ניצול ויחסי מרות, לא עוד כפייה הפחדה והשתקה, לא עוד סודות בצל הערצה. לא עוד החשש ש'אף אחד לא יאמין לך'. אנו זוכים לחיות בדור שדורש: אמת, צדק, כבוד ויושר!!

אמנם העולם הופך לחשוף יותר, אך הוא משיל מעצמו את המשקל העודף של השקרים. מתנקה מכל ההסתרות וההכחשות. העולם מצהיר כי הוא צמא לאמת ולניקיון כפיים. הוא מזמין אותנו להישיר מבט מול הילדים שלנו ולומר להם: אנחנו לא בוחרים בחדשות הרעות, אך כשהן מגיעות אנחנו לא מתעלמים מהן. אנחנו במהפכת ניקיון, כשמקרצפים יורדות שכבות של לכלוך עמוק, אמנם העור החשוף הופך לכאוב ורגיש, אבל בסוף נצא בריאים וחזקים יותר.