בפיגוע הדמים שאירע בעיר העתיקה בירושלים, סמוך להר הבית, נרצח באכזריות אליהו (אלי) דוד קיי הי"ד, עובד הקרן למורשת הכותל המערבי ועולה מדרום אפריקה שבחר לקשור את נפשו עם מדינת ישראל, לעלות ארצה ולהתגייס לחטיבת הצנחנים.

מאות הגיעו להלווייתו של אליהו קיי בהר המנוחות. יחד עם קרוביו, הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון גם קהילת העולים בישראל מאנגליה, ארה"ב ודרום אפריקה, חייליו מצה''ל ואנשים מהציבור הרחב.

״המשפחה ביקשה שהדברים יהיו דברי חיזוק ולא דברי הספד", אמר בהלוויה הרב שלמה סובול, רבה של קהילת 'שערי יונה מנחם' במודיעין. ''אלי, היית קדוש בחייך. חיית חיים של שליחות ואידיאלים. העולה הראשון מהמשפחה. למדת בישיבה והתגייסת לצנחנים. בחרת להעביר את האהבה שלך לירושלים דרך הדרכה בכותל. היית קדוש במותך, נרצחת על קידוש השם״.

״תמיד חיפשת את האמת. תמיד חשבת איך אתה יכול לעשות טוב לעם ישראל, איך אתה יכול לתרום. השארת חלל עצום וגדול בעולם, חלל של אהבת העם, חלל של אהבת הארץ, חלל של אהבת התורה. כולנו ננסה למלא את החלל הגדול הזה״, הוסיף הרב סובול.

שר התפוצות נחמן שי ספד בהלוויה: ״באתי היום בשם ממשלת ישראל ושריה, חבריי, להיפרד מאלי. מצטרפים אלינו גם חברי כנסת ויו״ר ההסתדרות. אדמת המולדת, הארץ שכה אהב, מקבלת אותו היום באהבה גדולה. אנחנו נפרדים מהצנחן, הלוחם, תלמיד הישיבה. הסיפור של אלי הוא סיפור של אהבה. לאהוב את הארץ ולתת הכל למענה״.

יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל: ״אלי היקר, לא הייתה לי הזכות להכיר אותך אבל הסיפורים הרבים אודותיך מתחילים למלא את חלל האוויר. את המסע התחלת לפני שש שנים. חדור מוטיבציה ואמונה עזבת את בית הוריך והגעת לארץ ישראל. שילבת לימוד תורה עם עבודת האדמה. לימדת והדרכת על השורשים שלנו במקום הקדוש הזה״.

בינתיים מוסיף להיות קשה אך יציב מצבו של פצוע הפיגוע בעיר העתיקה שאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים. הבוקר (שני) נמסר כי לאחר שהרופאים במרכז הרפואי ייצבו את מצבו, עבר הפצוע במהלך הלילה מספר ניתוחים נוספים. הוא מורדם ומונשם ביחידה לטיפול נמרץ.

זאבי קצנלבוגן שנפצע בפיגוע שוחרר מבית החולים הדסה עין כרם לאחר שטופל במחלקה לאורתופדיה. קצנלבוגן בן ה-46 הודה בחום לצוותי הדסה שטיפלו בו ביחידת הטראומה ובאשפוז במחלקה האורתופדית. ״רק בריאות לכולם, תודה גדולה לכולכם״, אמר.

קצנלבוגן שיחזר אתמול את רגעי האימה מול המחבל הרוצח. "חזרתי מתפילת שחרית בכותל. איך שאני מסתובב לרחוב שמוביל לכיוון הבית שלי שמעתי יריות והבנתי שיש אירוע. בשבריר שנייה הרגשתי כאב חזק בזרוע, במקום של התפילין. פניתי אחורה ונכנסתי למבנה. קיבלתי את החיים במתנה".

"לא הורגש מתח בזמן האחרון בעיר העתיקה. מי שעושה דברים מטורפים כאלה צריך לשלם את המחיר המלא", אמר.