נרות השבת של שרה חלימי
נרות השבת של שרה חלימי צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של חבר הפרלמנט מאיר חביב

חברי ועדת חקירה פרלמנטרית בראשות חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב הגיעו השבוע, לראשונה מאז הרצח, לדירתה של שרה חלימי הי"ד שנרצחה על ידי שכנה המוסלמי לפני ארבע שנים.

הוועדה בוחנת את הליקויים הפוטנציאליים בפרשה שהסעירה את צרפת לאחר שלא התקיים משפט בטענה כי הרוצח לא היה אחראי על מעשיו בעת הרצח האכזרי.

לפני כחודשיים נפתחה בצרפת חקירה פרלמנטרית על מנת לבחון את האירועים בפרשת שרה חלימי. הוועדה הוקמה לאחר חודשים של מאבק מצד חבר הפרלמנט מאיר חביב ולאחר החתמתם של 80 חברי פרלמנט.

כידוע, הרוצח של שרה חלימי לא הועמד לדין בשל העובדה כי עישן קנביס ולא היה אחראי על מעשיו בעת הרצח. הוועדה בראשות חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב החלה בסדרת השימועים של המעורבים בפרשה ביניהם בני משפחת חלימי, עורכי הדין של שני הצדדים, עדים ועוד. המטרה היא לשפוך אור על מספר שאלות מטרידות בפרשה ואולי כפי שמקווים משפחתה של חלימי, להגיע לעדויות ונתונים חדשים שיאפשרו את פתיחת המשפט מחדש.

דירתה של שרה חלימי
דירתה של שרה חלימי צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של חבר הפרלמנט מאיר חביב

במסגרת ועדת החקירה הגיעו נציגים לדירתה של שרה חלימי. בליווי אחיה של הקורבן, וויליאם אטל, נכנסו חברי הוועדה ובחנו מקרוב את זירת הרצח שנשארה כפי שהיתה בזמן הרצח.

חבר הפרלמנט מאיר חביב אשר עומד בראש הוועדה סיפר: "היה מאוד מאוד קשה. הגענו יחד עם חברי הוועדה לזירת הרצח בדירתה של שרה חלימי. ראינו את הדירה הצנועה וניסינו לדמיין כיצד התרחשה הטרגדיה הזו ואת הרגעים האחרונים של חייה כשהיא לבד מול הרוצח הברברי ואף אחד לא ניגש לעזור למרות נוכחותם באזור של מספר שוטרים שהוזעקו לבניין. ההגעה למקום עזרה לנו להבין טוב יותר את סביבת האירועים באותו לילה וחיזקה את השאלות והתובנות שעלו עד היום".

חבר הפרלמנט תיאר: "בהתחשב במיקום המרפסת, הרוצח יכול היה להשליך את שרה חלימי רק מגובה של כ-1.20 מטרים אבל הוא גרר אותה לקצה המרפסת כדי שתיפול מהקומה השלישית. במהלך החקירה, העיד הרוצח קובילי טראורה שהוא נכנס להתקף טירוף לאחר שראה בדירתה 'מנורה יהודית' (חנוכייה) וספר תורה. כפי שראינו, בדירה אין שום מנורה או חנוכייה ולא ספרי תורה."

עוד הוסיף חביב כי יותר ויותר נתונים ועובדות קונקרטיות מצביעים על תכנון מוקדם של הרצח ובכך מטילים בספק את הטענה שהרצח אירע כתוצאה מהתקף פסיכיאטרי לאחר עישון מאסיבי כפי שפסקה השוטפת בתיק.

צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של חבר הפרלמנט מאיר חביב
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של חבר הפרלמנט מאיר חביב

חבר הפרלמנט חביב הדגיש: "צריך להבין שהרוצח יכול להשתחרר בכל רגע. הוא כעת מאושפז בבית חולים לבריאות הנפש אבל ברגע שטיפולו יסתיים או שהרופאים יקבעו שהוא בריא, הוא יהיה רשאי לצאת לחופשי על פי חוק''.

שרה חלימי, 65, רופאה ומנהלת גן צרפתייה בגמלאות, הותקפה ונרצחה בדירתה ממניעים אנטישמיים. חלימי הייתה אז היהודייה היחידה שהתגוררה בבניין, והרוצח, קבילי טראורה, דייר בבניין ובן למשפחה שמוצאה במאלי שבמרכז אפריקה, צעק "אללה אכבר" בעת שדקר את חלימי והשליך אותה ממרפסת ביתה. לאחר מכן הכריז "אני הרגתי את השטן".

הלווית שרה לוסי חלימי הי"ד