ח"כ איתן גינזבורג
ח"כ איתן גינזבורג צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

העימות הבא בקואליציה? ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון ביום ראשון הקרוב בחוק השוויון של ח"כ איתן גינזבורג (כחול-לבן).

מדובר בתיקון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו בו יעוגנו הזכות לשוויון ואיסור אפליה. בנוסח החוק נכתב בין היתר כי "כל אזרח שווה בפני החוק; וכי אין פוגעים בזכויות הפרט של אדם מחמת דת, גזע, מין, נטייה מינית, מעמד אישי, ארץ מוצא, גיל או מוגבלות".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כבר בהכרזת העצמאות נקבע כי 'מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין', ומאז עקרון השוויון כזכות יסוד של האדם זכה לביטוי נרחב בפסיקת בתי המשפט ובדברי חקיקה רבים, אולם ערך השוויון עצמו טרם עוגן בחוק יסוד".

לערוץ 7 נודע כי ב'ימינה' מתנגדים להצעת החוק ולפי שעה לא ברור מה יעלה בגורלה במהלך הדיון בה בוועדת השרים.

זהו אינו הפולמוס היחיד בעניינים הנושקים לדת ומדינה. לאחר פרסום מתווה הגיור על ידי שר הדתות מתן כהנא, הבהירו במפלגות ישראל ביתנו ויש עתיד שהמתווה אינו מקובל עליהם ומבחינתם הוא לא יקודם בכנסת, כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב.

לפי הדיווח של הכתב זאב קם, ביום שלישי בערב התקיימה שיחה משולשת בין השר כהנא, שר המודיעין אלעזר שטרן מיש עתיד וח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, שהוגדרה "שיחה לא פשוטה".

שטרן ומלינובסקי הבהירו לכהנא שהמתווה שגיבש אינו מקובל עליהם וכי הם מדברים בשם המפלגות שלהם. מבחינתם, הנקודה הבעייתית המרכזית היא השארת הרבנות הראשית כגורם משמעותי בתהליך הגיור.

מלינובסקי, שמתואמת בנושא עם השר ליברמן, אמרה לכהנא: "זה פשוט לא יקרה. תשכח מזה". כהנא השיב לה: "להגיד שזה לא יקרה זה לא שיח בין שותפים. אני מתקדם עם החוק הממשלתי ואתם תעשו מה שאתם רוצים".