בנט ובלינקן
בנט ובלינקן צילום: אבי אוחיון / לע"מ.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית נד פרייס סיפר הערב (חמישי) על שיחת הטלפון בין מזכיר המדינה אנתוני בלינקן לבין ראש הממשלה נפתלי בנט.

לדברי פרייס, בנט ובלינקן הדגישו בשיחתם את השותפות החזקה בין ארה"ב וישראל, ודנו בנושאי ביטחון אזוריים, כולל איראן והשיחות המתמשכות בווינה בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. השניים גם דיברו על ההתמודדות העולמית עם מגיפת הקורונה.

"מזכיר המדינה הדגיש בשיחה כי על ישראל והרשות הפלסטינית להימנע מצעדים חד-צדדיים המחמירים את המתיחות ומצמצמים את המאמצים לקדם את פתרון שתי מדינות במשא ומתן, לרבות המשך הבנייה בהתנחלויות", סיפר דובר מחלקת המדינה.

גורם מדיני סיפר בצהריים כי השיחה בין בלינקן לבנט היתה "ארוכה ולא פשוטה". בנט הביע התנגדות נחרצת להסרת העיצומים על איראן. מזכיר המדינה עדכן את רה"מ על הנעשה בשיחות בין איראן למעצמות בווינה.

"רובה המוחלט של השיחה (90%) עסק באיראן", סיפר גורם מדיני. בנט התייחס להפרות המתמשכות והפרובוקטיביות של איראן בתחום הגרעין, בתוך המו"מ, ואמר כי התשובה היא לא להיסחט, אלא לגבות מהאיראנים מחיר מיידי על הסחטנות.

ראש הממשלה הביע את התנגדותו להסרת הסנקציות מאיראן, ובפרט למסגרת של הסכם חלקי, שמשמעותו המעשית היא זרימה מאסיבית של כספים למשטר בטהרן, כהגדרתו.

בנט ובלינקן דיברו גם על אישור הבנייה בעטרות. לפי הגורם המדיני ראש הממשלה אמר כי זוהי החלטה של הוועדה המחוזית בירושלים שטרם הגיעה לפתחו של הדרג המדיני.

בנט התייחס בשיחה להודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שהתפרסמה במהלך השיחות, לפיה איראן החלה להעשיר ברמה של 20% בצנטריפוגות מתקדמות במתקן התת-קרקעי בפורדו.

בנט הדגיש כי איראן מבצעת 'סחיטה גרעינית' כטקטיקת משא ומתן, וכי הדבר צריך להיענות בהפסקה מיידית של המו"מ ובצעדים קשים מצד המעצמות. עוד דנו השניים בהתמודדות עם זן האומיקרון ובחידוש מלאי כיפת ברזל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו