המפכ"ל קובי שבתאי
המפכ"ל קובי שבתאי צילום: ערוץ 7

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, אומר לערוץ 7 כי אין להתרגש יתר על המידה מחקירתם של לוחמי מג"ב שירו במחבל שביצע אתמול את הפיגוע בשער שכם במחלקה לחקירות שוטרים.

"זה נוהל רגיל שבכל אירוע ירי מח"ש חוקרת. לחג החנוכה נוספו שני גיבורים חדשים אתמול, השוטר והשוטרת שחיסלו את המחבל", ציין שבתאי.

"השוטרים שפעלו אתמול בפיגוע נקראו לקחת בחזרה את נשקם וכבר היום הם שוב במשמרת", אמר המפכ"ל.

לשאלה האם יש הסלמה בירושלים בעת האחרונה ענה, "בשבועות האחרונים חווינו שלושה אירועי טרור שלשמחתי נענו בתגובה מהירה של השוטרים והשוטרות בשטח עם זמני תגובה אפסיים. אין הסלמה או התארגנות כוללת אלא אירועים מקומיים ומפגעים בודדים".

על צעדת הדגלים המתוכננת בערים המעורבות להיום אמר המפכ"ל, המפכ"ל: "אנחנו חיים בדמוקרטיה וכל מי שרוצה לצעוד ולהביע את דעותיו זכאי לכך. כמובן שיש צורך לעמוד בתנאים ובסיכומים מוקדמים לצורכי אבטחה וביטחון המשתתפים".

לוחמי משמר הגבול שחיסלו את המחבל שדקר צעיר חרדי סמוך לשער שכם נחקרו אמש במחלקה לחקירת שוטרים. מדובר שוטר בקבע בן 22 ושוטרת בחובה בת 20.

במקביל נמסר כי המשטרה עצרה במהלך פעילות מבצעית ממוקדת באזור גינתון, תושב המשולש החשוד בהסעת המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בירושלים.

יו"ר עוצמה יהודית מסר בתגובה לחקירת לוחמי מג"ב, "כשפגעו בנער היהודי אהוביה סנדק ז"ל, מח"ש לא חקרו את האירוע במשך שלושה ימים, וגם כאשר השוטרים הגיעו, סירבו לחקור אותם באזהרה, לעומת זאת כאן שמדובר בניסיון לפיגוע רצח, מח"ש ממהרת לחקור והמסקנה המתבקשת היא שאין צורך במחלקה לחקירת שוטרים וצריך לסגור את מח"ש שהפכה להיות גוף מוטה, לא אובייקטיבי שפועל נגד אינטרסים של העם היהודי".

ראש הממשלה, נפתלי בנט גיבה את הלוחמים ואמר, "הלוחם והלוחמת פעלו באופן מהיר ונחוש מאוד, כמצופה משוטרי ישראל, אל מול מחבל שניסה לרצוח אזרח ישראלי. אני מבקש למסור להם את מלוא הגיבוי. כך היה מצופה מלוחמינו לפעול וכך הם פעלו. אסור לנו לאפשר לעיר הבירה שלנו להפוך למוקד של טרור".

בפיגוע נפצע חרדי בן 21 באורח בינוני עד קשה בצווארו ובגבו בפיגוע דקירה בירושלים. הצעיר פונה לטיפול בבית החולים שערי צדק בעיר כשהוא בהכרה. המחבל חוסל על ידי כוחות מג"ב ומת מפצעיו. זמן קצר לאחר האירוע החלו הפרות סדר בזירת הפיגוע.

המחבל הוא מוחמד שוכת מוחמד סלימה, שוהה בלתי חוקי מסלפית בן 25, שישב בכלא הישראלי כשלושה חודשים בשנת 2020 בגין הסתה. הוא משוייך לארגון פתח.