נריה מאיר במהלך אחד המפגשים עם יהודי צרפת
נריה מאיר במהלך אחד המפגשים עם יהודי צרפת צילום: דוברות

חזרתה של מגיפת הקורונה לישראל שהביאה לסגירת שערי המדינה בפני זרים, הציפה מחדש את המשבר בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות. אחת מהקהילות המרכזיות שנפגעו מכך, היא קהילת יהודי צרפת, שרבים מחבריה רגילים לפקוד את ישראל בתדירות גבוהה.

במחלקה לתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, אשר אחראית בין היתר על הקשר מול הקהילות היהודיות בעולם, שמעו את הקולות והמצוקה והחליטו לעשות מעשה.

במהלך הימים האחרונים, יצאו אנשי המחלקה למספר קהילות יהודיות בצרפת וקיימו בהם כנסים ואירועים מיוחדים תחת הכותרת 'מחברים יהודים לישראל'.

ראש המחלקה לתפוצות, עו"ד נריה מאיר סיפר: "אם יהודי צרפת אינם יכולים להגיע כעת לישראל, נביא את ישראל אליהם כדי לקצר את הגשר בינינו. המציאות המיוחדת גרמה לנו לחקור לעומק את צרכי הקהילה היהודית בצרפת ומתוכה יצאנו לשני מסלולים עיקריים: 'מבצע חתונה', ו'מבצע חיזוק הקהילה".

אנשי המחלקה לתפוצות זיהו כי נושא ההתבוללות הוא האתגר המרכזי העומד בפני הצעירים, ולכן יזמו שבתון פנויים/פנויות לצעירים וצעירות יהודיות בריביירה הצרפתית. במהלך השבת בה נכחו למעלה מ-150 צעירים הם שמעו הרצאות על זוגיות ועל חשיבות החיים בישראל. בנוסף, זכו הצעירים להכיר את בני גילם בצורה חווייתית תחת המטריה הציונית של ההסתדרות הציונית העולמית.

לצד פעילות זו, קיימה המחלקה אירועים בקהילת ניס ובקהילת פריז, בה לקחו חלק מאות מבני הקהילה. באירועים אלו, שהתקיימו בבתי הכנסת המרכזיים בקהילה ובנוכחות ראשי הארגונים המרכזיים וראש עיריית הרובע ה-16 בפריז, הוכנה על ידי המחלקה לתפוצות תכנית מיוחדת בהשתתפות האמן יהונתן רזאל והושם דגש על חיזוק הקשר לישראל ופעולה משותפת לפתיחת שערי נתב"ג בפני יהודי התפוצות.