מח"ש
מח"ש צילום: יונתן סינדל - פלאש 90

מח"ש סגרו תיק חקירה נגד שוטר שאיים על עצור שיתלונן תלונת שווא שתקף אותו ויביא להאשמתו גם בתקיפת שוטר.

כזכור, חקירת מח"ש החלה לאחר שצעיר תושב ירושלים הגיש תלונה במח"ש נגד ע', שוטר ימ"ר ירושלים, בטענה כי ע' איים עליו, כאמור, כי ימציא שהצעיר תקף אותו, וכך יגיש נגדו תלונה שקרית על תקיפת שוטר.

בתלונה, אותה הגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, נכתב בין היתר כי ע' הורה לשוטר שהיה איתו להפסיק לצלם, והדגים את האופן בו תקף אותו הצעיר כביכול.

האירוע התרחש בערב פסח, עת עוכב הצעיר לחקירה בימ"ר ירושלים. לפי התלונה, לפני שנלקח לחקירה ערכו השוטרים חיפוש מדוקדק בביתו. העיר תיעד את החיפוש בטלפון שלו, ולאחר מכן הועלה לניידת. לפתע דרש השוטר ע' כי הצעיר יביא לו את מכשיר הטלפון שלו. הצעיר השיב שהמכשיר לא עליו, והשוטרים ניסו לבצע חיפוש נוסף בביתו, למרות שהחיפוש הראשוני תם.

כשלבסוף נסעה ניידת המשטרה לכיוון התחנה, טען השוטר ע' כלפי הצעיר כי הוא דרש ממנו למסור לו את הטלפון שלו – דבר שלא נכון, כך בתלונה.

לאחר מכן הורה השוטר ע' לשוטר שלידו להפסיק לצלם, ואמר לצעיר בנוכחות שני השוטרים שהיו עימו כי ע' יגיד שהצעיר המעוכב תקף אותו, ואז הדגים את האופן בו תקף אותו הצעיר כביכול. ע' אמר לשוטרים "אתם ראיתם שהוא תקף אותי, ותרשמו את זה בדוחות".

כשהגיעו לתחנה אמר השוטר ע' שנית לשוטרים שירשמו הדוחות על התקיפה, בעוד הצעיר שומע זאת.

לפי התלונה, האיום של השוטר ע' כי ימסור לגביו תלונה שקרית הוא "איום חמור", הפוגע בטוהר ההליך המשפטי/חקירתי ועולה כדי עדות שקר, בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט ועוד.

בסוף התלונה כתב עו"ד יאדו כי המליץ לצעיר להיבדק בפוליגרף לגבי נסיבות התלונה "על מנת ליתן תוקף לדברים ותוחלת לחקירה אסרטיבית". בנוסף, ביקש יאדו לעיין בדוחות הפעולה של השוטרים מהאירוע וכן בסרטוני התיעוד של הנסיעה.

כאמור, לאחרונה הודיעו במח"ש כי תיק החקירה נגד השוטר ע' נסגר. במכתב ששלחו מח"ש לארגון חוננו נכתב כי נסיבות העניין בכללותן אינן מצדיקות המשך חקירה פלילית, שכן מדובר באירוע אשר ההליך הפלילי איננו מהווה מסגרת מתאימה לבירורו. במח"ש מדגישים כי מסקנה זאת התקבלה לאחר בדיקה ראשונית של האירוע ומתוצאות הבדיקה יש מספיק בכדי לשפוך אור על תוצאות האירוע כולו.

עו"ד מנשה יאדו מסר בתגובה לסגירת התיק כי "מח"ש סוגרת שוב ושוב תיקים מבלי לחקור ומבלי לעשות בדיקה אמיתית, אלא רק על ידי הנחה שהשוטר הוא ערך מוגן והמתלונן נמצא בחזקת שקרן. באופן זה חוטאת מח"ש לתפקידה, לא מיישרת את השוטרים ופוגעת קשות בכבוד האזרח המתלונן ובאמון הציבור במשטרה".