מטוס קרב מדגם 35-F
מטוס קרב מדגם 35-F צילום: אהרון קרוהן, פלאש 90

חיל האוויר נערך בימים אלה לתרגיל נרחב שבו יתרגלו עשרות מטוסי קרב תקיפה באיראן – כך דווח בכאן 11.

התרגיל הגדול יתקיים באביב הקרוב מעל הים התיכון ומטוסי חיל האוויר יטוסו בו לטווחים שמדמים תקיפה באיראן.

לפני שלושה חודשים אמר הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, כי צה"ל מאיץ את התוכניות לתקיפה באיראן. משמעות ההצהרה היא הקצאת תקציבים ואימונים על מתווה לתקיפה באיראן, שכוללים בין השאר טיסה למרחק של יותר מאלף קילומטרים. התרגיל יהיה גלוי, ויצטרף למסרים שישראל מעבירה לעולם ולאיראן באחרונה.

גנץ יבקש מארה"ב להמשיך להפעיל לחץ על איראן

שר הביטחון בני גנץ המריא הלילה לוושינגטון, ויבקש מארצות הברית להמשיך להפעיל לחץ על איראן - גם להשאיר כוחות במזרח התיכון, וגם לנקוט בפעולות של הצגת כוח כלפי טהראן. בישראל סבורים שהצעדים הללו הם המשמעותיים ביותר בזמן המשא ומתן מול איראן, וכי דווקא כעת, כשהשיחות במבוי סתום, יש מקום ללחץ נוסף.

גנץ סבור שיש לקדם את מה שמכונה בארצות הברית "Plan B" - כלומר, עוד סנקציות וכן איום בפעולה צבאית. לפני נסיעתו, נפגש גנץ עם הרמטכ"ל ועם ראש אגף המודיעין כדי לשמוע על ההתפתחויות האחרונות בתחום הגרעין האיראני.

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין התייחס לתרגיל המתוכנן של חיל האוויר לתקיפה באיראן ואמר לכאן חדשות: "המטרה היא להכין אותנו לכל אפשרות שיכולה להיות על הפרק. ישראל צריכה להיות ערוכה לכל תרחיש ולא לאפשר את תוכנית הגרעין". הוא הוסיף: "לצערי הייתה רפיסות בתקופה מסוימת, חשוב שישראל התעוררה בזמן".

"כל מי שעיניו בראשו, רואה שלאיראנים לא פשוט להתבסס בסוריה. אנחנו עושים כל מה שעל ידינו. בינתיים בהצלחה די מרובה. אני לא מתייחס למשהו ספציפי, אבל לישראל יש קווים אדומים", הבהיר אלקין.