סוללת 'כיפת ברזל'
סוללת 'כיפת ברזל' צילום: נחמיה גרשוני

איחוד האמירויות לוחצת על ישראל למכור לה מערכות הגנה אווירית במיליארדי דולרים. בשלב זה, ישראל מסרבת, כך דווח בעיתון 'ישראל היום'.

גורמים בירושלים חוששים כי בשל ההתקרבות האחרונה של האמירויות לאיראן, דבר שמעורר דאגה גדולה בישראל, יחודש הלחץ מצד אבו דאבי להוציא לפועל את העסקה.

רצונה של איחוד האמירויות בסוללות הגנה אווירית מתקדמות שפיתחה ישראל, ובעיקר כיפת ברזל ושרביט קסמים, החל לפני הסכמי אברהם. מדינות נוספות שלהן אין הסכמים עם ישראל, כמו ערב הסעודית, הביעו אף הן עניין רב בעסקה ביטחונית כזאת, מתוך ההבנה כי האיום האיראני נוגע לכל הצדדים.

לאחר החתימה על הסכמי אברהם וכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאיחוד האמירויות, התגבר הלחץ האמירותי בנושא, אולם ישראל מסרבת לקדם את העסקה. הסיבה היא, בראש ובראשונה, ביטחונית: בתוך איחוד האמירויות נמצאים בכל זמן נתון גורמים איראניים, והימצאותן של מערכות רגישות אלה במדינה שלאיראן יש גישה חופשית אליה, היא לא דבר שישראל יכולה להרשות לעצמה בשלב זה.

למרות החשש האמירותי ממתקפה איראנית ומתוכנית הגרעין שלה, בין איחוד האמירויות לבין איראן קיימים לא רק יחסים דיפלומטיים אלא גם יחסי מסחר מלאים, ובמערב - בישראל, בארה"ב ובאירופה, רואים באיחוד האמירויות את המקור העולמי העיקרי של עקיפת הסנקציות הבינלאומיות על איראן.