מתן כהנא מתעמת עם חברי הכנסת החרדים ערוץ הכנסת

עימות במליאת הכנסת: השר לשירותי דת מתן כהנא השיב להצעת אי אמון של הסיעות החרדיות ותקף את חברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה ששיסעו את דבריו שוב ושוב.

"יצא המרצע מן השק. הכנס האחרון שארגנו חברי הכנסת החרדים נגדי, הסביר לי הכל. הבנתי נגד מי אתם נלחמים: לא נגד הרפורמים. גם לא נגדי. אתם נלחמים נגד הרבנים שלי ונגד בתי המדרש שחברי ואני גדלנו בהם", פתח כהנא את נאומו.

הוא פנה אל חברי הכנסת החרדים ואמר, "אתם נלחמים נגד הרב אליעזר מלמד שליט"א שמרבית בני הציונות הדתית לומדים ופוסקים הלכה מספרי ההלכה המעולים שלו שהודפסו בכמיליון עותקים. נגד ראשי ישיבות הסדר חשובים כמו הרב יעקב מדן ראש ישיבת "הר עציון" והרב ראם הכהן ראש ישיבת עתניאל. רבנים שמחברים בין תורה למעשה ומגדלים דור של יראי שמים. אתם נלחמים נגד הרב שטרן ונגד הרב סתיו. נגד רבני ערים בישראל, שלא באים לכם בטוב ולכן אתם מעיזים לקרוא להם רפורמים".

"מבחינתכם אין בית מדרש אורתודוקסי של הציונות הדתית. יש או רפורמים או חרדים. אתם נלחמים נגד זכותה של הציונות הדתית להגדרה עצמית. אתם רוצים את הציונות הדתית קטנה וכנועה. את החרד"לים אתם מוכנים לקבל תחת כנפיהם בערבון מוגבל ובתנאים מגבילים, כיוון שהם מסכימים ברגע זה עם הדרך שלהם, אבל רבני המיינסטרים של הציונות הדתית לא קיימים עבורכם. הרבנים שלנו רפורמים עבורכם והציבור שלנו רפורמי עבורכם".

"לא אני אמרתי את זה. ח"כ דרעי אמר את זה: בפרוס ימי הרחמים והסליחות טרח דרעי לטנף על הציונות הדתית ולהאשים אותה שהיא מבלה בשבת בקלאב ובסאונה. ח"כ דרעי לא מאמין שאפשר להיות אורתודוכסי ולא חרדי. אתם לא סופרים את הרבנים שלנו. חודשים אני עמל על תוכנית גיור ממלכתית שאני מגבש יחד עם הרב חיים דרוקמן. אתם חושבים שהיא טעות, זכותכם, אתם חושבים שהיא תגרום נזק, מוזמנים להסביר לנו למה. אבל זה לא מה שאתם עושים", הוסיף כהנא.

עוד אמר: "שוב אתם יוצאים במחול הטירוף הרפורמי שלכם כשהפעם הקורבן התורן הם קבוצת רבנים מהציונות הדתית, בראשות הרב דרוקמן, זקן רבני הציונות הדתית, שהצטרפה עכשיו מבחינתכם למחריבי האומה. אין לכם טיפת כבוד לרבנים שלנו. הפסיקו להתנשא על הציונות הדתית. אנחנו מקפידים על מצוות לא פחות מכם. התורה יקרה לנו לא פחות מכם. במשמרת שלי הציונות הדתית לא תהיה יותר שקופה וכנועה תחת רגליכם".

הוא פנה גם לחברי מפלגת הציונות הדתית ותהה: "למה אתם משתפים עם זה פעולה? הם רוצים למחוק בתי מדרש שלמים מתוך הציונות הדתית. חברי הכנסת החרדים רוצים למחוק בתי מדרש שלמים בציונות הדתית. לא סופרים אתכם. אתם שוב ושוב מנסים להיות חברים שלהם ושוב ושוב הם יורקים לכם בפרצוף. למה אתם מתעקשים להיות ילדי הכאפות של דרעי וגפני? כשביבי זרק את הציונות הדתית מהממשלה שהוא הקים עם גנץ הם צייצו? זה לא עניין אותם. כשהם ארגנו לפני שבוע כנס מלחמה 'למען הצלת היהדות' מי לא הוזמן? הכיפות הסרוגות. למה הם לא הזמינו אתכם? כי הם לא סופרים אתכם. עבורם אפילו שאתם חרד"לים אתם רק חצי דתיים עבורם, לא נחשבים חלק מהיהדות, עבורם אתם לא מספיק דתיים".

"ח"כ דרעי וגפני תכניסו טוב טוב לראש: נגמרו הימים שדורכים עלינו. נגמרו הימים שאומרים לנו מי ראוי להיות דיין או רב עיר ומי פסול. אנחנו לא פחות מקפידים על ההלכה ואנחנו לא פחות יראי שמים, ואנחנו לא הולכים לשום מקום. אנחנו והרבנים היקרים שלנו", סיכם השר.