עיניים
עינייםiStock

כשרוני בת ה- 14 מירושלים החלה להתלונן על כאבים חזקים בצווארה לפני מספר שבועות, אמה חשבה כי מדובר בלחץ נפשי בשל המבחנים, שנערכו באותם ימים בבית ספרה אלא שהכאבים לא פסקו.

אמה המודאגת החליטה לקחת אותה לבדיקה אצל רופאת המשפחה שקבעה שאין מקום לחשש וכי ככל הנראה מדובר בתופעה שנגרמה מלחץ נפשי בשל המבחנים. בהמשך נוספו לכאבי הצוואר גם כאבי כתפיים וטשטוש בראייה ובהמשך עיוורון.

במשך שבועות אף רופא לא הצליח לפענח את הגורם לתופעות הקשות, בביקור חירום אצל רופא עיניים בקהילה שלמרבה המזל היה ער לתופעה, הופנתה רוני למיון שערי צדק. הבדיקות במיון מצאו בצקת בעצבי הראייה ולחץ תוך גולגולתי מוגבר עם פגיעה קשה בראייה.

ד"ר דניאל רפפורט, מנהל היחידה לנוירואופתלמולוגיה במחלקת העיניים במרכז הרפואי שערי צדק שאבחן מיד את התופעה מסביר כי מדובר בתופעה ששכיחותה הולכת ועולה לצד עליה בחומרתה בארץ ובעולם. "זה נדיר מאוד שמטופלים נזקקים לניתוחים במחלה זו, ברוב המקרים טיפול תרופתי וירידה במשקל הם הפתרון לטיפול בתופעה, ללא נזקים משמעותיים לראייה. כאשר הגורם לתופעה זו הוא בעצם לחץ גבוה בתוך הגולגולת הגורם לכאבי ראש ומסכן את עצב הראייה. במקרים קשים עלולה להיגרם פגיעה בראייה שאם לא תטופל באופן מידי עלולה להחמיר ואף להיות קבועה, ואכן השנה ראינו עליה במספר המקרים ובתוכם עליה במספר המקרים הקשים, כולל שלושה מקרים שנזקקו להתערבות ניתוחית כזו, לעומת שניים בלבד שבהם טיפלתי בעבר בכל שנותיי כרופא עיניים".

לאחר שנשלל כיוון של גידול בבדיקות ההדמיה, בוצעה בדיקת עיניים במהלכה אותרה הבצקת בעצבי הראייה ובוצע הניקור המותני, בדיקה אבחנתית למדידת הלחץ שמנקזת נוזל ומורידה את הלחץ באופן זמני, ובנוסף הוחל מיד בטיפול התרופתי. אך כיוון שכבר נצפה נזק משמעותי לראייה ולשדה הראייה הוחלט על ביצוע הניתוח באופן דחוף, בכדי לתת לרוני סיכוי לראות.

ד"ר אודי רייך, מנהל תחום גידולי עיניים ואוקולופלסטיקאי בכיר במחלקה ביצע יחד עם ד"ר אורטל זקס רופאה עמיתה ניתוח חירום משולב ומורכב לניקוז הבצקת ממעטפות עצב הראיה.

ד"ר רייך סיפר, "רוני הגיעה אלינו עם בצקת מפושטת שהובילה לירידה בשדה הראייה שעמדה של 6% בלבד עם חשש כבד לעצב הראייה, ולעיוורון לכל חייה. בניתוח ביצענו חתך מדויק מאוד במעטפת עצב הראיה לניקוז הנוזל. החתך מבוצע מילימטרים מסיבי עצב הראיה שכל פגיעה בהם במהלך הניתוח תוביל לעיוורון. זהו ניתוח שבו אנחנו תמיד מאוד דרוכים מאחר וברור לנו שעל הכף ובקצה הלהב מונח תרתי משמע הסיכון לעיוורון בנערה צעירה. לשמחתנו ראייתה חזרה במהירות והיא עדיין משתפרת מיום ליום".

לדבריו "משקל עודף הוא בעיה בריאותית ידועה, בנערות ונשים צעירות ישנה סכנה לאובדן ראיה. במידה ויש כאבי ראש הנמשכים מעל מספר ימים יש להיבדק מהרה כול בדקת קרקעית העין. המקרה של רוני היה קשה יותר לאבחנה בגלל שלא סבלה מכאבי ראש. דבר שהיה מדליק נורת אזהרה מוקדם יותר".

"זה לחלוטין נס. אני כל כך מעריכה את הרופאים שהצליחו במהירות להציל את הראיה שלה. רוני חזרה לעצמה, העולם שלה זה הציור והיא קיבלה את זה חזרה במתנה". סיכמה אמה של הנערה.