פלסטינים מעזה במעבר הגבול רפיח
פלסטינים מעזה במעבר הגבול רפיחצילום: פלאש 90, Abed Rahim Khatib

3,291 תושבי רצועת עזה שנכנסו למדינת ישראל באישור החל משנת 2016 לא שבו לרצועת עזה, בניגוד להיתר שניתן להם - כך נחשף בעיתון 'ישראל היום'.

זהותם של אותם שוהים בלתי חוקיים ידועה למערכת הביטחון, אך אף אחת מהרשויות - לא מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), לא שב"כ ולא המשטרה - לא מבצעת מעקב אחר אותם או מנסה להשיבם לרצועה.

על פי הנוהל הקיים היום, היתרי הכניסה לישראל ניתנים על ידי מתפ"ש לאחר אבחון ביטחוני של השב"כ, אך פה מסתיימת אחריותם. בתשובה לבקשה שהוגשה מטעם תנועת אם תרצו, מסרה קצינת פניות הציבור של מתפ"ש, סרן אורטל מספין, כי "אין נהלים או הוראות הנוגעים לאכיפה או לפיקוח אחר פלשתינים המפירים את ההיתר שניתן להם".

עוד נאמר בתשובה כי "קיים נוהל פנימי לטיפול בתושב שהתייצב במעבר ארז באופן עצמאי או שנתפס בישראל על ידי כוחות האכיפה. מדובר בנוהל הכולל תהליכים פנימיים הנוגעים לפעולות האחראים בתוך המת"ק ושיתוף פעולה עם גורמי הביטחון". עם זאת, ביחידה סירבו למסור מהו אותו נוהל.

מנתוני מתפ"ש עולה כי בין 2018 ל־2020 אושרו 86,133 בקשות כניסה לישראל למטרת "ביקור אסיר" לתושבי יהודה ושומרון, ובאותה תקופה אושרו 2,884 בקשות כניסה לישראל למטרת "ביקורי אסיר" ברצועת עזה. בסך הכל ניתנו בתקופה זו 5,130,641 היתרי כניסה לישראל לתושבי איו"ש, ו־105,910 לתושבי רצועת עזה.

הנתונים שהועברו לא מתייחסים לשנה האחרונה, אך נזכיר כי בחודש אוגוסט האחרון החליטה ישראל לאפשר כניסה של כ־1,000 "סוחרים" מרצועת עזה לישראל ושל כ־350 אנשי עסקים לראשונה זה כשנה וחצי, בשל מה שהוסבר כ"יציבות הביטחונית" ברצועת עזה. מאז גדלה המכסה, והחל מאוקטובר ל־10,000 פלשתינים מעזה יש אישור להיכנס לישראל. בשב"כ הביעו התנגדות למהלך במשך תקופה ארוכה, אך בצמרת מערכת הביטחון קיבלו החלטה אחרת לאור ההערכה כי הדבר יתרום ליציבות הביטחונית באזור.

בפועל, רובם המוחלט של אותם בעלי היתרים לא היו מעורבים בפעילות חבלנית עוינת, אך רק לאחרונה דיווח שב"כ כי סוחר פלשתיני מהרצועה, שנכנס בהיתר לישראל, נעצר ונאשם יחד עם אזרח ישראלי באיסוף מידע עבור חמאס על חיילים בתחנה המרכזית באשקלון ועל מיקומי סוללות כיפת ברזל.

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות ומחקר בתנועת אם תרצו, מסר: "אנו מתריעים כמה שנים על המחסור בנוהל מסודר שלא עוקב אחרי חזרתם של תושבי יו"ש ועזה בעלי היתרי כניסה והמידע על אלפי העזתים שנשארו בישראל הם הוכחה שמדינת ישראל נכשלה במבחן התוצאה. אנו לא נאפשר מציאות שבה ממשלת ישראל מספקת כרטיסי כניסה חד־כיווניים לישראל למי שעשויים להיות סכנה ביטחונית. מדובר בהימור מוחלט על חיי אזרחי ישראל, ואנו קוראים לממשלת ישראל לפעול בהקדם לשינוי הנוהל הקיים".

ממתפ"ש נמסר בתגובה: "הנתון שהוזכר בכתבתכם מתייחס לכלל התושבים העזתים שיצאו משנת 2016 ועד היום, ולא שבו לרצועה. נדגיש כי מדובר באחוז אחד מכלל ההיתרים שהונפקו בתקופה זו לתושבים עזתים למטרות שונות - ובהן יציאה לחו"ל ויציאה לצורך קבלת טיפול רפואי בשטחי יהודה ושומרון. היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים מצויה בקשר רציף עם יתר גופי הביטחון במדינת ישראל, שאמונים על אכיפת החוק במדינה. גורם ביטחוני הוסיף והעריך כי רוב השוהים הבלתי חוקיים נמצאים בשטחי הרשות הפלשתינית ביהודה ושומרון.