ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

תשעה חדשים מתכוננים ללידה, חולמים כל פרט ופרט מהחיוך של המיילדת בחדר הקבלה ועד לחיוך המתפרש על פני הזוג המאושר כשהמיילדת מגישה לחיקה של היולדת את התינוק המושלם אך מועד וצורת תחילת הלידה נשארים עלומים.

רבות מחשבות בלב איש...חלמת לידת מים וירדו לך פתאום המים ויש צניחת חבל טבור ומריצים אותך לחדר הניתוח... הלידה היא תהליך שעשוי לקחת בין כמה דקות לבין שעות רבות, וגם אצל אותה אשה לא כל לידה דומה לחברתה, וכפי שיפורט להלן.

המיילדות ספרו לפרעה שהלידות של הנשים היהודיות מהירות מאוד כך שהמיילדת מגיעה רק לאחר שהלידה כבר נסתיימה, ואז היא מתחילה לטפל ביולדת ובתינוק שנולד.

הסימנים הקלאסיים המבשרים את תחילת הלידה הם: התכווצויות רחמיות תכופות וכואבות, ירידת מי השפיר או דימום נרתיקי. תהליך הלידה עצמו מורכב משלושה חלקים: השלב הראשון - בין תחילת ההתכווצויות לפתיחה שלימה של צוואר הרחם. השלב השני – מפתיחה שלמה של צוואר הרחם ועד ליציאת הראש של העובר; והשלב השלישי - בין יציאת הראש ועד ליציאת השליה. קצב התקדמות הלידה שונה בין מבכירות [אשה היולדת לראשונה] לוולדניות [נשים שילדו מספר פעמים], כאשר לרוב אצל מבכירות אורך השלב הראשון שעות מרובות ואצל וולדניות שעות ספורות; השלב השני אורך מדקות מעטות ועד שעה והוא מושפע מגורמים נוספים, כגון שימוש בהרדמה אפידורלית ועוד. 

וכמוהו גם השלב השלישי. אולם כאמור לעיתים הלידה מהירה ביותר, וקיימות נשים שאצלן כל הלידות מהירות ואף חטופות, כמו אצל הנשים היהודיות במצרים. בחדרי הלידה משתמש הצוות הרפואי בעקומה המתארת את התקדמות הלידה ביחס למצופה, כדי לוודא שהלידה מתקדמת כסדרה.

למעשה מהלך הלידה תלוי בקצב התכווצות הרחם. הרחם הוא שריר חלול שבתוכו גדל העובר, וההתכווצות שלו, כאשר רק בצד אחד יש פתח שהולך ומתרחב, דוחפת למעשה את העובר עם השפיר והשלייה לכיוון הפתח ומחוצה לו לתוך הנרתיק. יש עוד גורם חשוב והוא העובר. ראש העובר הנדחף החוצה מהרחם, דוחף ביציאתו את דפנות הנרתיק ומרחיב אותן בדרכו ל'תעלת הלידה'. לכן לידת עכוז או לידת במצג רגליים מסוכנת, שהרי תעלת הלידה לא הורחבה מספיק, והראש שמגיע אחרי הגוף עלול להיתקע בה.

אצל נשים וולדניות מאוד קיימת נטייה לעתים ללידות מהירות ("חטופות"), ולצידה גם אפשרות ללידות ארוכות מאוד בגלל "התעייפות הרחם", שמקשה על התכווצותו היעילה. לאחר 'לידה חטופה' קיים סיכון להתכווצות לקויה של הרחם, המצריך הזרקה מידית של חומרים מכווצי רחם כדי למנוע דימום חמור. על נשים עם נטייה זו להגיע לחדר הלידה במהירות המרבית.

אחת מבנותיי אכן יולדת לידות חטופות. היא רק מגיעה לפתח חדר הלידה, והתינוק בחוץ. וכך אמא רופאה לא זוכה ללוות אותה בלידותיה, כי אם לקבל בשורה טלפונית מחדר הלידה. האמת היא שיש לזה גם יתרון מסוים. לפעמים נח לשבת במושב האחורי, בדיוק כמו כל סבתא אחרת.