הרב ד"ר חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין צילום: עופר עמרם

עסקת הטיעון המקילה מאד, בעיקר על היועמ"ש ("ההר הוליד עכברון"), שעליה חתם אריה דרעי, מעוררת כנראה ציפיות גדולות אצל היועמ"ש, חבורתו בפרקליטות המדינה, רוני אלשיך וביחידת להב 433.

הם מקווים ומייחלים שגם בנימין נתניהו יאות להגיע לעסקה, על מנת להפסיק את נתיב הייסורים וההתבזות שאותו עוברת מערכת אכיפת החוק, בכל יום נוסף שבו מתנהל משפט נתניהו – מנדלבליט.

להוציא כמה חצוצרנים וחלילנים מטעם, שמביישים את מקצוע העיתונות, רבים מאזרחי המדינה כבר עתה משוכנעים, שתיקי נתניהו נתפרו בתפירה גסה, רשלנית ומופקרת. עדי תביעה הופכים בחקירה נגדית לעדי הגנה, קשה לזהות מתי מי מהם אומר אמת או שקר, חומרי חקירה מהותיים לא נמסרו לסנגוריה ורשימת המחדלים ארוכה.

גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק, כשהאחד אוחז בגרון רעהו, הצליחו כפי שניתן להתרשם, לבצע הפיכה שלטונית מבלי צורך להטריח את האזרחים לגשת לקלפי. כתב האישום, שטיפת המוח המסיבית ערב ערב בסיוע צנרת דולפת מהפרקליטות והינדוס התודעה נחלו הצלחה, היעד הושג, שלטון הימין הוחלף. על כגון זה אמר הנביא ישעיהו "ותהי האמת נעדרת... וירא ה' וירע בעיניו כי אין משפט "(נט, טו).

לאור הגילויים והעדויות במשפט, בטח יצהלו וישמחו מנדלבליט וקבוצתו, אם נתניהו יאות לעסקת טיעון ויסיר מעליהם את הגילויים המביכים ובעיקר את מה שעוד אולי יתברר בעתיד. מדבררי הפרקליטות בתקשורת ינסו לשכנע שעסקה עם נתניהו קרובה מתמיד ושכדאי לו לקחת בשתי ידיים את העסקה, שהרי אריה דרעי איש חכם.

מתוך היכרות רבת שנים עם נתניהו, אני משוכנע שהוא לא יסכים לעסקה ויילחם על חפותו, עד שהאמת תתברר. נתניהו לוחם שלא ירים ידיים, מי שעמד שנים מול נשיא עוין בארה"ב, לא אמור להתרגש מיועצים ופרקליטים שבנו מגדלי קלפים שפורחים באוויר חם. חובתו העליונה אל מול אוהבי הארץ שלנו, היא להתייצב בנחישות מול הסיאוב והריקבון, עד עלות השחר. המאבק של נתניהו אינו רק עניין אישי, זהו אינטרס לאומי מהמעלה הראשונה. אין דמוקרטיה אמיתית מבלי שלטון חוק, ואין שלטון חוק מבלי אמון הציבור במערכות אכיפת החוק.

אתמול פורסמה ב"ישראל היום" ידיעה שכותרתה הייתה "מעמיק משבר אמון הציבור בצה"ל". גם בדו"ח שיפורסם בעוד שבועיים "מעיד שהמצב חמור". טעות לחשוב שהסיבה היא תנאי השרות ושכר החיילים. כשאני שרתתי לפני שנים בשריון שכר החיילים ותנאי השרות היו קשים הרבה יותר ממה שהם כיום.

בחברה הישראלית מתרחש משבר עומק, שהממשלה הפלשתינית הישראלית הראשונה היא אחד הביטויים לכך. מול רוחות כאלה חובה להתייצב נחושים ולהיאבק. הנחישות של נתניהו חיונית להיות ישראל מדינה יהודית התגשמות חלום של דורות.

כבעל חוש היסטורי מפותח ואחריות לאומית יודע נתניהו כי אם הוא לא ייאבק כל הדרך עד לניקוי האורוות במערכת אכיפת החוק שהתמלאו בסוסים טרויאנים, אין מי שיעשה זאת. כבר בעבר היו אנשי ציבור, רובם מהימין שסבלו את נחת הזרוע של גורמי אכיפת החוק, שזוכים למטרייה אווירית של תקשורת מגויסת, לעיוות הדמוקרטיה הישראלית. נדרשים משאבים אדירים וכוחות נפש עצומים להתמודדות עם הריקבון הפושה, שמאיים על הלכידות החברתית ההכרחית להמשך קיום החברה הישראלית.

אין ספק שהמאבק של נתניהו למען הדמוקרטיה הישראלית, יהיה אחד הפרקים החשובים בתולדות מדינת ישראל למען הדורות הבאים. מחיר המאבק אינו קל לו עצמו ולמשפחתו. אולם זאב ז'בוטינסקי בהמנון בית"ר כתב :
מִגֹּב רִקָּבוֹן וְעָפָר
בַּדָּם וּבַיֶּזַע
יוּקַם לָנוּ גֶּזַע
גָּאוֹן וְנָדִיב וְאַכזר.

הגיע הזמן, לממש את הציווי. לא שבנו הביתה אחרי 2,000 שנה, לא מסרנו את נפשנו על מדינה שקבוצה קטנה באמצעות כוח החוק והמשפט תעוות את חזון המדינה היהודית ותוביל משינה חליפית.

באדיבות "ישראל היום"