כיפת ברזל מיירטת רקטות מעזה
כיפת ברזל מיירטת רקטות מעזה צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

לרשימת הסימנים לבוא סערות החורף בישראל, ניתן להוסיף מעתה את ירי הרקטות הנורות לשטחה "בטעות" מרצועת עזה.

תופעה חוזרת, מוכרת ונשנית זו, נתנה את אותותיה בערב שבת עת נורו שתי רקטות משטח רצועת עזה שנפלו מערבית לגוש דן אין מדובר בגזירה משמים עם שם כדוגמת "כרמל", שניתן לסופות הפוקדות את ארצנו בחורף על ידי חזאים, אלא בתופעה שראויה למטר קליעים, פצצות וחיסולים ממוקדים המוענק על ידי לוחמים.  

תזכורת

ירי רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל באמתלה של תקלה טכנית, בין אם מקורה בסופת ברקים או בתירוצים אחרים, ארע גם בשנים האחרונות כפי שניתן ללמוד מהדוגמאות הבאות:

שתי רקטות ששוגרו לפנות בוקר יום שני ה- 18/1/21 מרצועת עזה אל מרחב החוף באזור אשדוד- נפלו בים. מטוסי חיל האוויר תקפו בתגובה "סדנאות חפירת מנהרות" של החמאס ברצועת עזה ודובר צה"ל הבהיר כי: "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל". 

בלילה שבין יום שבת לראשון ה-15/11/20, נורו בחסות סופת ברקים שתי רקטות משטח רצועת עזה לעבר שטחים פתוחים באזור אשקלון וראשון לציון. שלושה אנשים טופלו על ידי מתנדבי איחוד הצלה לאחר שלקו בהתקף חרדה בערים חולון, בת ים ואשדוד בהם נשמעו הפיצוצים העזים. תגובת ארגוני המחבלים לשיגורים בזמנו הייתה: "זה לא אנחנו אלו הברקים", דבר שלא מנע תקיפה של מטוסי קרב וטנקים על מטרות חמאס ברצועה, ברוח דבריו של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו שאמר בישיבת הממשלה כי: "צה"ל תקף תשתיות ומטרות של חמאס ברצועת עזה. לא נקבל שום מתקפות נגד מדינת ישראל ואזרחי ישראל. אני מזהיר את ארגוני הטרור בעזה, גם בזמן משבר הקורונה - אל תנסו אותנו. אני אף פעם לא מפרט את התכניות המבצעיות שלנו, אבל אני אומר להם - המחיר של המשך התוקפנות יהיה כבד, כבד מאוד".

גם שר הביטחון בני גנץ אמר בזמנו: "הלילה האחרון היה לא שקט בדרום הארץ ויש לכך אחראי אחד - ארגון חמאס. אני מבקש לומר לתושבי הדרום שאנו פועלים במספר כיוונים בכדי להביא לשקט ארוך טווח. אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט תהיה לכך תוצאות את המענה להפרת הריבונות, נמשיך בזמן ובמקום ובאופן שישרת את הצרכים ארוכי הטווח שלנו". יצוין כי הירי בוצע בסמיכות ליום השנה הראשון לחיסולו של מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, בהא אבו אל-עטא, ב-12 בנובמבר 2019, במסגרת תקיפה לילית שפתחה את מבצע "חגורה שחורה". 

שבעה בני אדם נפצעו קל עד בינוני בבוקר ה-25/3/19 כתוצאה מפגיעת רקטה שנורתה מעזה לשטח ישראל ופגעה בבית במושב משמרת בשרון. גורמים בחמאס טענו כי ירי הרקטה לא היה מכוון והתחייבו בפני המצרים לחקור את האירוע. בתגובה, מתאם פעולות הממשלה בשטחים הורה על סגירת המעברים לרצועת עזה, וכן על צמצום מרחב הדיג.

ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, אמר בהתייחסו לאירוע: "הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה". יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, אמר: "נתניהו איבד את הביטחון ואזרחי ישראל חווים שוב אזעקה ופגיעה ישירה בבית הפעם בשרון. המציאות שבה חמאס הופך את ישראל לבת ערובה היא חסרת תקדים ובלתי נתפסת. מדובר בפשיטת רגל ביטחונית ונתניהו חייב לארוז מיד ולשוב לישראל כדי לטפל בהסלמה החמורה".

יו"ר העבודה בזמנו אבי גבאי, אמר: "נתניהו אחראי למצב הביטחון הירוד. הוא איבד את ההרתעה וחיזק את החמאס. נתניהו הוא ראש ממשלה של דיבורים ולא של מעשים. ראש ממשלה ושר ביטחון כושל. נתניהו החזיר את הביטחון בעוטף עזה וכעת בישובי מרכז הארץ לתחילת שנות החמישים. הנאומים היפים ומזוודות הכסף שנתניהו מעביר לחמאס לא מספקים ביטחון. הגיע הזמן שנתמודד עם חמאס באומץ ולא בפחדנות של נתניהו. נתניהו יכול להישאר בארצות הברית ולעסוק בהסברה. שישאיר את העשייה והביטחון לאלו שיש להם תכניות מעשיות".

יו״ר תל״ם, הרמטכ״ל ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, מ״כחול לבן״ אמר: ״נתניהו איבד את הביטחון. מי שהפך את אזרחי ישראל לבני ערובה של החמאס, מי שנכנע לסחטנות ומשלם פרוטקשן של מיליוני דולרים במזומן לרוצחים, מי שמתעלם מהפרת ריבונות יומיומית, מי שמזלזל כבר שנה בעפיפוני תבערה, מתעלם מבלוני נפץ, משריפת שדות, ממטענים על הגדר, מפצצות מרגמה ורקטות בעוטף עזה, מי שהיה נוח לו להאמין שהירי לגוש דן היה טעות טכנית – שלא יתפלא שאזרחי ישראל חוטפים רקטות ורצים למקלטים גם בשרון. נתניהו נכנע לטרור – הגיע הזמן למנהיגות חזקה, מנוסה ואחראית שתחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל״.

הימין החדש פרסם תגובה בלשון זו: ״ההרתעה הישראלית קרסה, וצריך לומר ביושר: נתניהו נכשל מול החמאס. שחרורי המחבלים, הפחד מלהרוס בתי מחבלים, ההבלגה מול הטילים לדרום – כל אלה הביאו את חמאס להפסיק לפחד מישראל. נתניהו ראש ממשלה טוב ושר ביטחון כושל, שתחת כהונתו מינה לשרי ביטחון את ברק, בוגי וליברמן ואת עצמו – וכולם נכשלו. הגיע הזמן למנות את בנט לשר הביטחון כדי לנצח את חמאס״. איחוד מפלגות הימין הגיב אף הוא: ״הגיע הזמן להפסיק עם התירוצים ותשלומי הפרוטקשן. לא מדובר בטעות וגם לא בפגיעת ברק. רק תגובה לא מידתית ומעבר ממגננה להכרעה תחזיר למדינת לישראל את הביטחון והכבוד הלאומי״.  

מן הראוי לציין כי הירי אירע שעות ספורות לאחר פיגוע בכלא קציעות שבדרום, בו נדקרו סוהרים. בניסיון להשתלט על אסירי החמאס נפצעו 11 אסירים, בהם שניים במצב קשה. בעקבות הארוע אמרו בג'יהאד האיסלאמי שעות לפני הירי: "פשעי ישראל נגד האסירים ישנו את המצב. העם שלנו לא יעזוב את האסירים לבד. ישראל הפושעת תראה את תוצאות תוקפנותה כזעם נגד חייליה ואזרחיה".

בליל ה-15/3/19 נורו שתי רקטות פאג'ר M-75 מרצועת עזה לעבר גוש דן מ"סיבה לא ברורה", ייתכן בשל טעות של המחבלים שעסקו בפעולות אחזקת המערכת לקראת תום החורף. התוצאה- אחת הרקטות נפלה בשטח לא מיושב והשנייה התפרקה באוויר, ככל הנראה. במד"א דיווחו על חמישה נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל במהלך ההליכה למרחב המוגן.

בצה"ל העריכו תחילה שמקור הירי בטעות, שהרי חמאס הכחיש שירה ואף פרסם הודעה חריגה על כך שיעניש את האחראים שירו ללא אישור ההנהגה: "אנחנו לא אחראים לטילים שנורו לעבר האויב, במיוחד מפני שהם שוגרו בעת שבה נערכה פגישה בין הנהגת חמאס למשלחת הביטחונית המצרית לגבי ההבנות שנוגעות לרצועת עזה". בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה, דאוד שיהאב, הכחיש אף הוא את מעורבות הארגון בירי: "ההאשמות של ישראל שלפיהן הג'יהאד האסלאמי ביצע את ירי הרקטות חסרות כל בסיס". 

ראוי להזכיר כי שר החינוך וחבר הקבינט המדיני ביטחוני בזמנו, נפתלי בנט, אמר בריאיון לאולפן ynet: "מזה שנה אני מבהיר שמי שמבליג על עפיפוני נפץ יקבל טילים, ומי שמבליג על טילים על שדרות יקבל טילים על תל אביב, וזה קרה. הגיע הזמן להכריע את חמאס".

בנט קרא לראש הממשלה נתניהו לכנס את הקבינט, ולהטיל את צה"ל להציג תוכנית להכרעת חמאס: "הפצצת דיונות או מחנות ריקים לא עובדת. אנחנו משדרים חולשה וצריכים לשנות כיוון מול חמאס. הטילים לא מבחינים בין בחירות ללא בחירות". עוד צוטט שר החינוך בזמנו, נפתלי בנט, בהתריסו כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי התגובה הישראלית לירי מעזה הייתה "פתטית" וכי: "צריך לומר את האמת - אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות. נתניהו ניהל מדיניות ביטחונית מול חמאס ומול המחבלים שנכשלה כישלון חרוץ והם צוחקים עלינו. זה לא רציני. אני קורא לראש הממשלה להוביל מערכה חזקה מול חמאס, ואם הוא לא יודע לעשות את זה, לתת למישהו אחר את תיק הביטחון". אז אמר. 

יש לציין כי בתגובה לירי רקטות זה תקפו כלי טיס של חיל האוויר כ-100 יעדי טרור ברחבי הרצועה, בהם מתחם מטה הגדה של חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה, אתר ייצור מרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים וכמה מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס המשמש גם הוא לייצור אמצעי לחימה, מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז של מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדרום רצועת עזה, מוצבים ותשתיות תת-קרקעיות. למרבית "הפליאה" ועוצמת התקיפה לא נמסר על יותר מארבעה תושבים עזתיים שנפגעו קל. דובר צה"ל מסר כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה. צה"ל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול בתקיפות נגד פעולות טרור אלו". 

בליל ה-17/10/18 פגעה רקטה שנורתה מרצועת עזה ישירות בבית בבאר שבע וגרמה לנזק כבד ביותר, ממנו נצלו בנס אם ושלושת ילדיה ששהו בבית אך לקו בחרדה כמו גם ארבעה אזרחים נוספים. כן דווח על שלושה אזרחים שנחבלו קלות במהלך הריצה למרחב מוגן. בנוסף לרקטה זו זוהתה נפילה של רקטה נוספת בים מול חופי גוש דן. 

בעקבות האירוע צה"ל תקף ברצועת עזה ושר הביטחון בזמנו, אביגדור ליברמן, הודיע על סגירת המעברים לרצועת עזה ועל צמצום מרחב הדיג. לטענת החמאס ירי הרקטות ארע בטעות בשל השפעות מזג האוויר וסערת ברקים שפקדה את האזור. יצוין כי ירי זה בוצע כיממה לפני ביקורו של ראש המודיעין המצרי בישראל, כאמל עבאס, בכדי לדון במאמצי הרגיעה עם חמאס ולאחר הפוגה בלחימה שנמשכה כחודשיים.

מסקנות, לקחים והמלצות

בחורף יש להישמר מברקים, רעמים, רקטות וטילים. המערך הרקטי ברצועת עזה רגיש לתנאי מזג אוויר חורפי לכאורה, ועלול משום כך "להתעטש" לכיוונה של ישראל ולפזר רסיסים לכל עבר.

משבר האקלים נותן את אותותיו ברצועת עזה, עת ניכר כי מזג האוויר בה הינו מהקשים בעולם וגורם לפליטת רקטות לעבר ריכוזי יהודים. בשנים האחרונות מדווחים אירועי שיגור של שתי רקטות לרוב, כשסופת ברקים ורעמים פוקדת את האזור. תופעה מוזרה שכזו אינה מוכרת בשכיחות דומה במדינות אחרות בעולם בהן יש מזג אוויר קשה אף יותר. האם יש סיכוי שטיל קרקע –קרקע כבד "ייפלט" ויפגע "בטעות" בליבה של העיר עזה לאחר סופה כגון "כרמל", שפקדה לאחרונה את ישראל?

אין להסתמך על מומחי החמאס ומערכת הפקת הלקחים של המחבלים שהבטיחו מספר פעמים לחקור את השיגורים המוטעים. הם כנראה לא ימצאו בכוחות עצמם פתרונות להפסקת השיגורים דווקא לעבר ישראל. ייתכן ויש לסייע בידם כפי שסייעו גורמים עלומים, על פי מקורות זרים, למדעני גרעין באיראן לפתור תקלות בצנטריפוגות ובזרימת הדם או החמצן בגופם. 

הודעות לקוניות לאחר שיגור שגוי, מוטעה או לא מכוון של רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל כבר מוכנות בקנה ושגורות בפי דוברי ארגוני המחבלים. במקביל ולהבדיל- הודעות לקוניות בגין תקיפת יעדי מחבלים רבים ברצועה עזה כתגובה, כבר מוכנות בידי דובר צה"ל, במחילה.  

ארגוני המחבלים מתורגלים בפינוי בסיסים ומתקנים תוך דקות בכל עונות השנה, ביעילות הגבוהה מכל חייל צה"ל המתבשר על יציאה מפתיעה לחופשה תוך 7 דקות מטכ"ליות. 

עיתוי הירי המוטעה לכאורה, אינו מקרי וקשור הוא לאירועים שאותם רוצים מנהיגי המחבלים להדגיש ולמנף כגון= מאבק האסירים או דרישות להטבות כאלו ואחרות. המסקנה המתבקשת- טעויות הירי לא קורות- הן נגרמות בכוונת מכוון כדי לאותת ולסמן.

מתגובות המנהיגים וראשי המפלגות השונים לירי הרקטות המוטעה לכאורה, מסתבר שכולם חכמים, מנוסים ויודעים בדיוק מה צריך לעשות מספסלי האופוזיציה, אך דווקא עתה כשהאחריות על כתפי המקטרגים בזמנו, נראה כי יש מישהו או משהו המשתק אותם באורח פלא מליישם את משנתם הברורה. האם זהו הקור המקפיא, הקורונה וזן האומיקרון או שמא איזה חבר כנסת ערבי? 
אין זה משנה מה אומרים לתקשורת מנהיגינו הנכבדים בשבתם בקואליציה או באופוזיציה, בין אם בממשלה (גם אם תיקרא ממשלת שינוי לעת עתה) או במליאת הכנסת ובוועדה המתאימה – משנה מה הם עושים כשעל כתפיהם האחריות לביטחון העם והמדינה. חשובה התוצאה! 

הברקים, הרעמים ואפקט הפיצוצים שמייצרים מטוסי צה"ל ברצועת עזה בתגובה לרקטות הנורות לעבר שטח ישראל, אינם גובים מחיר שיהיה קשה מנשוא על ארגוני המחבלים עד כדי פירוק המערכות המופנות כלפי ישראל מחשש ל"פליטת" רקטה לעברה. על הממשלה לדרוש מצה"ל גביית מחיר דמים בעבור כל הפרת ריבונות ואיום על בטחון תושבי ישראל באשר הם בכל אחת מעונות השנה. 

זכורה לי היטב דרישתו של הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל גבי אשכנזי, לאחר מלחמת לבנון השנייה אותה סיכם כהחמצה, לפיה במחבלי החיזבאללה יש לפגוע פיזית ולא רק במערכות הנשק ובתשתיות שברשותם, משום הצורך לשלול יכולות, לנצח בכל קרב ולהכריע במערכה. ממשלת ישראל צריכה להבין כי פגיעה בעוד מבנה, מחסן או סככה לא ימנעו מארגוני המחבלים את "הטעות הבאה".

מאויבי ישראל וארגוני המחבלים יש לשלול את היכולת לבצע פיגועים, את הרצון להוציאם לפועל ואת החיים, במידה ושני הקודמים אינם מסתייעים. 

הווה ידוע ומקובל במחוזותינו שגם על טעויות משלמים. היות והמחבלים לא לומדים מטעויותיהם אזי יש לשנות את המשוואה ולהבהיר כי מחבלים מתים לא עושים טעויות, לא מתרצים תירוצים ולבטח לא מסכנים עוד ישראלים!