השר יועז הנדל
השר יועז הנדל ערוץ 7

המהפכה המדעית בעולם קידמה את האנושות לצעדים פורצי דרך בהיבטים רבים. יש לנו היום תרופות המצליחות להאריך את תוחלת החיים, היא מאפשרת לנו להספיק יותר, לדעת יותר, בעיקר לשלוט יותר.

אבל על הדרך היא חוללה משהו דרמטי נוסף: היא שינתה אותנו. אם תרצו, הגולם קם על יוצרו. במקום שהאדם יגש אל המידע הרלוונטי וינבור בו לצרכיו – המידע שוטף אותו. במקום שהטכנולוגיה תעבוד עבורנו – אנחנו עובדים עבורה.

ההשלכה הקלאסית היא אוכלוסיית ישראל המתבגרת. חלקה לא יודע איך לפתוח מחשב, וודאי לא איך להזמין כרטיס לרכבת תל-אביב-חיפה או תור לבדיקת הקורונה בקופת החולים השכונתית. המהפכה הטכנולוגית פסחה עליהם, דילגה מעל לראשם. הם נדרשים לרכוש טלפון-חכם אבל מפספסים את הודעות הוואצאפ: למי יש כח לקרוא כל כך הרבה.

האוכלוסיה החרדית היא דוגמה נוספת. בשונה מאוכלוסיית הקשישים בישראל, חלק גדול מקרב האוכלוסיה החרדית מבקש לדרוך במקום מטעמים אידיאולוגיים. למרות היתרונות העצומים הגלומים בטלפונים החכמים המקלילים לכאורה את חיי היומיום ביקום של 2022, הם מעדיפים להטיל על עצמם אזיקונים, להתנזר משצף המידע שהאינטרנט מציע, ובלבד שלא ייחשפו לתכנים לפונקציות שהם אינם מעוניינים להיחשף אליהם.

כשיועז הנדל, שר התקשורת, מבקש לאפשר לכל צעיר חרדי להפוך 'לאפיקורוס' בשם זכויות הפרט וערך השוויון ולהתנייד החוצה לעולם המערבי באמצעות ניתוץ הקומה הכשרה, הוא כופה על חלקים גדולים במגזר החרדי להיחשף לפונקציות שהוא אינו מעוניין להיחשף אליהם.

הנדל מספר שעגלתו מלאה ומטעמים חינוכיים מתבקשים גם הוא מעוניין להגביל את ילדיו מלצפות בתכנים לא ראויים לגילם. רק שבעבור חלקים גדולים במגזר החרדי רעיון ההגבלה מעט שונה: הם מבקשים הגבלה טוטאלית הכוללת את השלכת המפתחות לים.

יתירה מכך. הם מבקשים להכניס ילדיהם למוסדות שזהו אחד מתנאי הבסיס שלהם: בתים עם צביון נטול אינטרנט או לחילופין סינון הכולל הכפפה מוחלטת לגוף זה או אחר. כלומר, קומה כשרה המאפשרת טלפונים לדיבור בלבד או לחילופין מנגנוני סינון מפוקחים בידי גופים חיצוניים.

הנדל מצידו מספר שזה עניין של זמן עד ששרתי הקומה הכשרה יבוטלו לחלוטין. מבחינתו, טלפון נייד כשר שווה טלפון נייח עם מחוגה.

זו הסיבה שהרבנים שחררו הבוקר את מכתבם הנוקב בו הם מבקשים משר התקשורת הנדל להותיר על כנו את הסדר הקומה הכשרה.

התנהלותך כשרה אך מסריחה, הם אומרים לו. טפל במונופול הפסול, טפל בעיוותים של סינונים לא ענייניים, הקם גופים אלטרנטיביים – אל תנתץ את רעיון הקומה הכשרה. דווקא בשם השוויון וחופש הפרט.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו