הפגנה נגד השר כהנא בתל אביב
הפגנה נגד השר כהנא בתל אביב צילום: מטה המאבק ברפורמת הכשרות

שר הדתות מתן כהנא עוסק במרץ רב בהעברת רפורמות בנושאי דת ומדינה. הוא התחיל ברפורמה בנושא הכשרות ומתכוון להמשיך ברפורמות בנושא הגיור, הכותל, נישואין ועוד.

בעייתו העיקרית של שר הדתות היא שאין לו גיבוי רבני. כמעט כל הרבנים הנאמנים לה' ולתורה מכל החוגים והעדות מגדוליהם ועד קטניהם מתנגדים נמרצות למעלליו ועוקבים בחרדה רבה אחר ההשפעה ההרסנית של הרפורמות הללו.

יש מעט רבנים שתומכים במעשיו, אבל כדברי הרב יעקב אריאל שליט"א הם רבנים זוטרים וחריגים, ואין להם את הסמכות המוסרית והציבורית להכריע הכרעות בעלות השלכות כלל ישראליות מרחיקות לכת. שר הדתות נבוך ומכתת רגליו לחפש תמיכה רבנית כלשהי, ללא הצלחה מרובה.

אבל אדוני שר הדתות אל יאוש. יש תקווה. הנה, ישנה חסידות גדולה, הגדולה היום בעולם, שהיא וכל אגפיה וכל הקשורים אליה יכולים לתת את הגיבוי התורני הנכסף. חסידות זו נקראת חסידות סאטמר. אמנם בארץ היא אינה חזקה כ"כ אבל באמריקה היא חזקה מאוד ובעלת השפעה רבה. ואם תשאלו מה הקשר בין חסידות סאטמר האנטי ציונית ובין שר הדתות אל"מ מתן כהנא בעל העבר הצבאי המפואר, המסור בכל ליבו למדינת ישראל, אזי התשובה לא מסובכת.  

חסידות סאטמר מתנגדת למדינת ישראל. היא טוענת שלא צריך להקים מדינה יהודית עד ביאת המשיח. היא איננה נגד התישבות בארץ ישראל. אדרבה הישוב הישן בארץ היה מורכב מיהודים חרדים שעלו לארץ במסירות נפש לחיות בארץ הקודש. אומנם לא היו להם שאיפות לאומיות כלליות להקים מדינה יהודית, לקבץ את הגלויות, להקים צבא וכו', אבל הם אהבו את ארץ ישראל ואוהבים אותה עד היום. הם רק טוענים שהשלטון בארץ לא צריך להיות בידי עם ישראל.

אין להם בעיה שתהיה כאן מדינה מפותחת עם 10 מליון איש, אבל בתנאי אחד, שלא תהיה מדינה יהודית.   והנה מגיע שר הדתות מתן כהנא, כשהוא מגובה בתנועות השמאל שהם כבר מזמן לא ציוניות, ופועל נמרצות לעקור ממדינת ישראל את צביונה היהודי ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה. כלומר, הוא בעצם חותר שמדינה זו לא תהיה מדינה יהודית אלא מדינת האנשים שגרים כאן:,יהודים, וערבים, רוסים ואוקראינים, סינים, סודאנים אריתראים, ותילנדים וכו'.מדינת ישראל תחדל להיות מדינה יהודית, היא תהפוך למדינת כל האזרחים היושבים בה.

אמנם יתגוררו במדינה זו יהודים רבים, ויוקמו קהילות רבות, אבל כאמור המדינה היהודית תחדל להתקיים. שר הדתות פועל להחזיר אותנו למצב הגלותי של קהילות קהילות בכל רחבי העולם בלי חוט שידרה לאומי מאחד שעושה אותנו לישות אחת. יכול להיות שבארץ יהיו בתקופה זו יותר יהודים ויותר קהילות מאשר בחוץ לארץ, אבל מבחינה עקרונית אין זה משנה. לפני 150 שנה רוב עם ישראל ישב ברוסיה הצארית, ולפני 50 שנה רוב האומה ישבה באמריקה, ובתקופתינו רוב העם יתגורר בארץ ישראל, אבל קיום לאומי של ישות מדינית יהודית לא יהיה לנו, בדיוק כמו לפני 150שנה. זוהי גלות חדשה בארץ ישראל תחת שלטון זר, ובנקודה זו נפגשים דרכיו ומעשיו של שר הדתות עם האידאולוגיה של חסידות סאטמר.

אני מעריך ששר הדתות יקפוץ ממקומו ויגחך שאני חושדו שהוא לא ציוני, אבל מחאתו האינסטינקטיבית לא משנה את העובדות. הוא יכול לזעוק שהוא ציוני טוב יותר מרבים אחרים, אבל מעשיו מוכיחים אחרת. יתכן שבעברו היה ציוני, אבל היום ודאי שהוא אינו יכול להמנות על המחנה הציוני. מי שפועל בכל כוחו ובמרץ בלתי נדלה לפרק את מדינתינו מאופיה היהדותי, לשרוף את נשמתה של המדינה, ולהשאירה כמין גולם מדיני חסר זהות, יעוד ותוכן יהודי כלשהו, לא יכול להמנות על המחנה הציוני.

התנועה הציונית חרתה על דגלה הקמת מדינה יהודית בארץ, ומי שחותר באובססיביות תחת אשיות זהותה של המדינה ,הוא מואס בקיומה  של מדינת הלאום של עם ישראל, ורצונו האמיתי הוא לחזור לחיים גלותיים. אל דאגה השר כהנא, אתה לא לבד, חסידות סאטמר תקבל אותך בזרועות פתוחות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו