הרב שלמה עמאר
הרב שלמה עמאר צילום: דוברות

הראשון לציון, הרב שלמה משה עמאר, רבה של ירושלים, יוצא כנגד מתווה הגיור החדש שמגבש בימים אלו שר הדתות מתן כהנא.

לפסק הדין של הרב עמאר מצטרפים גם הרב ציון בוארון, הרב יעקב אריאל וכן הרב דב ליאור.

בפסק הדין נכתב כי "בימים אלו נודע בציבור שמתכננים מתווה חדש לחוק הגיור בישראל. נדרשנו מרבנים ודיינים רבים להביע דעתנו ההלכתית בעניין זה. לאחר ששקלנו בדבר בכובד ראש כראוי, הננו להודיע בשער בת רבים את ההלכה הברורה והידועה שהגיור איננו מונח משפטי ולא פוליטי, אלא גיור הוא מושג הלכתי טהור ומובהק".

"אשר על כך, אנו פוסקים פסק דין של תורה, שאין תוקף לגיור שנעשה שלא כהלכתו אלא על פי ההוראות המפורשות של הרבנות הראשית לישראל" הוסיפו הרבנים.

נזכיר כי בימים אלו מגבש שר הדתות מתן כהנא רפורמה בגיור. המתווה המסתמן מקבל ביקורת רבה מצד רבנים בולטים במגזר החרדי ובמגזר הדתי לאומי. החשש כי במקרה והמתווה ייצא לפועל, הדבר עלול להביא לגיורים שלא על פי ההלכה, דבר שיביא לפסולי חיתון ויחייב שימוש בספרי יוחסין.

צילום: דוברות

הבוקר (שני) התרחבה תמיכת הרבנים במתווה הגיור של השר לשירותי דת מתן כהנא. אחרי תמיכת ראשי הישיבות בגוש עציון, בהר ברכה, במחניים ובעתניאל, הרב יעקב ורהפטיג יוצא בתמיכה פומבית במתווה הגיור של השר כהנא.

במכתב ששלח הבוקר לשר כהנא כתב הרב ורהפטיג: "ברצוני לחזקיך בפעילותך ברפורמת הגיור.
הגיור כיום הינו תחת פיקוח הרבנות הראשית, בעקבות תקנות מתקופת השלטון העותמאני שהיה בארץ הרבה לפני הקמת מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. ההצעה אותה אתה רוצה לקדם כיום זו הזדמנות פז, שהגיור בארץ יהיה כהלכה בחוק המדינה. אינני מבין את המלחמה שמתריעים על הרס הדת והכנסת גויים לעם ישראל, והרי מדובר על אפשרות הקמת בתי דין לגיור על ידי רבני ערים מכהנים, ודיינים שמאושרים על ידי הרבנות הראשית, אחר שעמדו בבחינות הרבנות הראשית".

הרב ורהפטיג, רב ודיין בשכונת הר נוף שבירושלים, כתב כי "הרבנות הראשית מכירה גיורי רבנים ובתי דין מהעולם כולו, כל זמן שהם מחויבים להלכה, הן הם עצמם והן הגרים אותם מגיירים. ומי יגרע כוחם ‏של רבני הארץ עליהם סומכים אנו, בנושאי כשרות, עירוב, מקוואות ועוד. כמי ששימש שנים ברבנות כדיין בבית הדין לגיור של מערך הגיור אני חייב לומר, שנהגנו עם כל המתגיירים בעדינות ובאהבה גם במקרים שהם נידחו, לרוב לחיזוק ושיפור הכנתם", מוסיף הרב ורפהטיג.

לדבריו, "עומדים אנו בפני סכנת התבוללות, כאשר אחוז ההתבוללות עולה משנה לשנה בגלל אלו שאינם בני ברית. הובאו ארצה בגלל קשר כל שהוא ליהדות במשפחתם".

"אני רוצה לחזקך בנושא חשוב למניעת התבוללות והוא ביטול סעיף הנכד בחוק השבות. אך כל זמן שאנו צריכים להתמודד עם כחצי מיליון שאינם יהודים שנמצאים בארץ, משרתים בצבא, לומדים אוניברסיטאות והמכונים השונים, באים במגע עם צעירים וצעירות יהודים, יש חשש גדול להתבוללות, ועלינו לפעול להביאם לרצון אמיתי להיות בני ברית שומרי תורה ומצוות.

''כל דרך שתביא לכך מבורכת, ואם פתיחת בתי דין נוספים שיפעלו על פי ההלכה, אך ימשיכו גם כאלו שמשום מה נרתעים עם הערך הגיור (שלא בצורך). 'עת לעשות לה' הפרו תורתך' זה הבסיס להרבה פעולות כל בתי הדין לגיור בעולם ובארץ – להקל כמה שאפשר מצד ההלכה בתהליך הגיור. חשוב עד מאוד שהכל יעשה בתיאום ופיקוח הרבנות הראשית לישראל ובעזרת השם ושכל ישר תגיעו לכך. אסיים בברכה שחפץ ה' יעלה בידך עלה והצלח", סיכם הרב את מכתבו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו