ד"ר איל חולתא
ד"ר איל חולתא צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

ועדת החוץ הביטחון בראשות ח"כ רם בן ברק שמעה היום (ב') את סקירתו של ראש המטה לביטחון לאומי, ד"ר איל חולתא.

בפתח הדיון החסוי נשא יו"ר הוועדה דברים פתוחים לתקשורת. "אני מקדם בברכה את הופעתו הראשונה של ראש המטה לביטחון לאומי , ידידי ד"ר איל חולתא, בפני ועדת החוץ והביטחון. אני שמח מאוד שדיון כזה מתקיים – הוא ברור מאליו, אבל חשוב", אמר בן ברק.

לדברי בן ברק, המטה לביטחון לאומי תופס מקום חשוב במערכת קבלת ההחלטות. "במשך שנים רבות האיזון בין מערכות הביטחון, בעיקר גופי המטה, לא היה מאוזן, והמטה לביטחון לאומי נשאר מאחור ביחס לגופים אחרים.

"איכות קבלת ההחלטות נמדדת לרוב באיכות עבודת המטה ועבודת ההכנה, עוד בטרם קבלת ההחלטה ע"י ראש הממשלה והקבינט. המטה לביטחון לאומי והיועץ לביטחון לאומי נדרשים לתכלל את עבודת המטה בתחומי הביטחון הלאומי, בנושאי רוחב שמשפיעים על כולנו ברמה הלאומית, ולא רק בנושאי ביטחון".

בן ברק העיד: "אני מכיר מקרוב את ההשפעה שיש לתפקיד היועץ לביטחון לאומי על נושאי הביטחון הלאומי, גם כגורם מייעץ לראש הממשלה ולקבינט, וגם כגורם אשר מוציא לפועל חלק גדול מהחלטותיו של ראש הממשלה.

"על כן, אני חושב שדיון פורה בין חברי הוועדה לד"ר חולתא הוא חיוני על מנת לקיים שיח בנושאי מדיניות ולוודא כי מנגנון ההוצאה לפועל של החלטות הקבינט מיושמות ופועלות בהתאם לדירקטיבה של הממשלה".

יו"ר הוועדה פנה לראש המל''ל ואמר לו: ''איל, אתה מגיע מהמקומות הנכונים לתפקיד. אנו מכירים הרבה שנים, והמסלול המקצועי המפואר שלך, לצד הידע וההשכלה שרכשת בשנים בטרם הגעת למשרד ראש הממשלה, עשו אותך מוכן לתפקיד. אני מאחל לך בהצלחה בתפקיד ולנו דיון פורה, מעמיק ומעניין''.

ראש המל"ל ד"ר איל חולתא בחר בדבריו בחלק הפתוח לתקשורת להודות ליו"ר הוועדה על דבריו ועל ההזמנה להופיע בפני הוועדה בפעם הראשונה. חולתא אמר כי המל"ל נמצא בשלבי גיבוש מתקדמים של הערכת המצב הלאומית לישראל, תהליך גיבוש משמעותי וסדור, והיא צפויה להיות מוצגת לממשלה.

ראש המל"ל הדגיש כי הוא רואה חשיבות רבה לכך שהמל"ל פועל להגברת השילוביות בין ארגוני הביטחון הלאומי, לשם מיצוי יעיל ומיטבי של היכולות והעוצמות ולשם צמצום פערים בין התכנון לביצוע.

ראש המל"ל ציין את נושא הגרעין האיראני כאתגר הליבה הראשון לפתחו של המל"ל ולפתחה של ישראל, וכי אף שאיראן נוקטת בסחטנות גרעינית, הוא מאמין כי קהילה בינ"ל מאוחדת ונחושה עדיין יכולה לכפות על איראן ויתורים אסטרטגיים גדולים מבעבר.

אתגר הליבה השני בחשיבותו שציין ראש המל"ל הוא מיצוי הנורמליזציה ו"הסכמי אברהם", והדגיש כי המל"ל פועל בנושא בשיתוף כלל המשרדים והגופים הרלוונטיים משרד החוץ, היכן שנדרש, ומעניק עוצמות היכן שאפשר. ראש המל"ל אמר כי המל"ל, יחד עם משרד החוץ וגופים נוספים, פועל להעמקת ההסכמים ואף הרחבתם מול מדינות נוספות.

ראש המל"ל התייחס גם לאחריות המל"ל למרחב האזרחי, והתמקד בחשיבות הבטחת הרציפות התפקודית בכל תרחיש חירום, החל מנזקי לחימה, דרך נזקי שינוי האקלים, אסונות טבע ועד להיערכות לכל סוג של פנדמיה עתידית, ולא רק הקורונה בהווה.

נושא משבר האקלים, אמר ראש המל"ל, הוכנס להערכת המצב הלאומית, ונבנה לו תרחיש ייחוס ייחודי לו, אך מהווה גם קרקע ליוזמות אזוריות ומדיניות.

המל"ל, בהנחיית ראש הממשלה, פועל כגוף מתכלל ומתאם את הטיפול בזירת הפנים על כלל היבטיה.

ראש המל"ל התבקש להתייחס למערכות הגלובליות כיום, והדגיש כי בראייתו המאזן הגלובלי משתנה כמו גם סוגיות כלכליות והשלכות קורונה המשפיעות על סדר היום של המדינה.

לאורך הדיון החסוי הדגישו חברי הוועדה את תפקיד המל"ל כגוף מטה אשר אמור, תוך כדי הצגת חלופות לדרג המדיני, לאתגר בעיקר את מערכת הביטחון.