איוונקה טראנפ
איוונקה טראנפ צילום: רויטרס

שלושה ימים לפני שארה"ב תציין שנה לאירועי הפריצה לקפיטול, חברי ועדת הקונגרס החוקרת את המהומות טוענים כי אספו עדויות על מה שהתרחש במשרדו של הנשיא טראמפ בשעה שפרצו המהומות האלימות.

חברת הועדה ליז צ'ייני סיפרה לרשת ABC כי בתו של הנשיא דאז, איוונקה, נכנסה פעמיים למשרדו של אביה וביקשה ממנו באופן אישי כי יקרא לעצור את האלימות.

"יש לנו עדות ממקור ראשון ואנו יודעים שבתו איוונקה נכנסה אליו לפחות פעמיים וביקשה ממנו 'אנא עצור את האלימות'. אנו לומדים הרבה יותר על מה שהנשיא לשעבר טראמפ עשה בזמן שהמתקפה האלימה היתה בעיצומה", סיפרה צ'ייני.

היא הוסיפה עוד כי "לועדה יש עדות ממקור ראשון כי טראמפ ישב בחדר האוכל ליד החדר הסגלגל וצפה על גבי מסך הטלוויזיה בזמן שהמתקפה על הקפיטול התרחשה. הנשיא יכול היה בכל רגע ללכת כמה צעדים לחדר התדריכים של הבית הלבן, לעלות בשידור חי בטלויזיה ולומר לתומכיו שתקפו את הקפיטול להפסיק. הוא היה יכול להגיד להם לעזוב. הוא יכול היה להגיד להם ללכת הביתה, והוא לא עשה זאת. קשה לדמיין התעלמות משמעותית וחמורה יותר מתפקידו מזו".

חברים אחרים בועדת החקירה של הקונגרס סיפרו לכלי התקשורת בארה"ב כי אספו עדויות וחומרים רבים על שהתרחש בבית הלבן בשעת המהומות בקפיטול. אחת העדויות המשמעותיות היו של קית' קלוג, היועץ לביטחון לאומי של סגן הנשיא אז מייק פנס, ושל ראש צוות הבית הלבן בתקופת טראמפ, מארק מדוז.

יו"ר הועדה, הסנטור הדמוקרטי בני תומפסון, אמר לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN כי "לועדה יש עדויות רבות לכך שבבית הלבן התבקשו 'לעשות משהו' כאשר קהל תומכי טראמפ התפרץ אל הקפיטול", ומקורות אחרים בועדה הוסיפו כי חברי הועדה אספו מסמכים רבים השופכים אור על התנהלות הנשיא טראמפ ובכירי הבית הלבן בשעת המהומות.

ביום חמישי הקרוב אמורים הנשיא ביידן, סגניתו קמלה האריס, וכן הנשיא לשעבר טראמפ לשאת נאומים לציון שנה לאירועי הפריצה לקפיטול.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו