הדיון בועדת המשנה לחמ"ד
הדיון בועדת המשנה לחמ"דצילום: ערוץ 7

ועדת המשנה לחינוך הממלכתי-דתי בראשות ח''כ משה 'קינלי' טור-פז (יש עתיד) קיימה הבוקר דיון ראשון.

טור-פז פתח את הדיון ואמר, ''הוועדה הזו נוצרה מתוך פניות שעלו מהשטח. אני מבהיר כי דלת הוועדה פתוחה ותהיה תמיד פתוחה לכל אגפי הציונות הדתית, מחרד''ל עד ליברל. זו מטרת הוועדה. יהיה כבוד ויחס נכון לדרג המקצועי וגם כשיהיו חילוקי דעות, הכבוד יישמר".

לדבריו, "אנחנו רוצים להעלות על נס את אתגרי החמ''ד. אחד מכל שבעה תלמידים לומד בחינוך ממלכתי דתי שצריך להיות מקום של חיבורים בחברה, אתגר מרכזי שראוי להמשיך ולהרחיב אותו".

"300 מיליון שקלים נכנסו לחמ"ד בעזרת תוספת התקציב שנעסוק במימושה ואני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר מתן כהנא על הובלת ההחלטה הזו", סיכם טור-פז.

סגן שרת החינוך ח"כ מאיר יצחק הלוי אמר בדיון, "אני שמח שקמה הועדה הזו שמיועדת לחינוך הממלכתי-דתי, חינוך ערכי שתורם למדינת ישראל. לצערי בגלל מספר הזרמים יש קצת שרלנטנות ויש לטפל בה".

הדיון עסק בעיקרו בדו"ח השקיפות לגב החמ"ד שדרש ח"כ אופיר סופר.

"הדו"ח מסייע למשרד החינוך לאזן ולתקצב בין כלל תלמידי ישראל, ככל שהדו"ח הזה מנסה לשקף את הנתונים עדיין הוא עוול לתלמידים רבים בפריפריה בכלל ובחינוך הדתי בפרט וזה נכון גם למרכז הארץ דו"ח השקיפות בוחן כמה משקיעים בכל תלמיד ולא מה הן ההזדמנויות שעומדות בפני כל תלמיד, למשל מגמות" , הסביר סופר.

ראש החמ"ד, שוש נגר אמרה, "אנחנו מאמינים בחוסנו של העם היהודי תלוי בחוסנו וחשיבותו של החינוך בכלל והחמ"ד בפרט שמשפיע על כלל עם ישראל. אנחנו שמחים בכל הגוונים בחמ"ד. אנחנו בחמ"ד לא מתבדלים אלא רואים את עצמנו כחלק מעם ישראל עם ערכים של דרך ארץ, אהבה ורוח האדם תוך מצויינות של כלל התלמידים. היעדים של החמ"ד הם טיפוח זהות ציונית דתית, קידום חינוכי תוך חיזוק החוסן ותחושת השייכות. החמ"ד הוסדר לראשונה בבסיס התקציב ולא עוד חסדים נותנים לנו להוביל תהליכים לחיזוק החמ"ד".

אלחנן גלט, מנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, טען כי "מערכת החינוך צריכה לומר בקול ברור שאנחנו לא עוסקים רק בהקניית למידה אלא גם בהקניית העולם הערכי, הציוני, עיצוב האדם והתלמיד".

הוא התייחס לנושא תשלומי ההורים ואמר, "יש חשיבות שהורים רוצים לשדרג את עולם החינוך של ילדיהם ואנחנו נדרוש להקצות משאבים על ידי המדינה תוך פיקוח על התשלומים ובכך ירדו תשלומי ההורים. לא נסכים ששום תלמיד לא יוכל ללמוד בגלל תשלומים גבוהים במוסדות החמ"ד".