מאיר פרוש
מאיר פרוש צילום: חזקי ברוך

במהלך דיוני מליאת הכנסת בליל אמש, תקף ח"כ מאיר פרוש את הממשלה וקרא להפלתה המיידית.

את נאומו פתח בהתייחסות לרפורמת הכשרות הפוגענית שנכנסה השבוע לתוקף. "אני בוחר לדבר דווקא בדיון על אי האמון בממשלה על הדבר שגורם לנו, ביהדות החרדית, לטלטלה קשה מאוד.

"כתוצאה מהחיבור של מרצ, יש עתיד, תקווה חדשה וכל שאר המפלגות, העבירה הממשלה רפורמה בכשרות. הרפורמה בכשרות החלה לפעול אתמול. משמעות הרפורמה היא שאם אדם בירושלים רוצה לקבל כשרות והרבנים חושבים שהוא לא יכול לקבל כשרות בגלל התנאים שההלכה מחייבת - הוא ייבחר לו רב אחר מעיר אחרת בארץ שיוכל להעניק לו את ההכשר. איך הוא ייתן לו את ההכשר? איך הוא יפעל דרך המשגיחים המקומיים? שאלות רבות ותשובות אין".

בדבריו הסביר פרוש שהציבור החרדי לא יינזק מהרפורמה. "הציבור החרדי לא ינזק מהרפורמה. לנו יש את הכשרויות שלנו. אנחנו לא חגגנו כאשר הקימו את הרבנות הראשית לפני יותר ממאה שנים. אנו ראינו בזה בשעתו כישלון גדול שאנשים שאינם שומרי תורה ומצוות הם אלה שבוחרים את הרבנים.

"בשיחה שקיימתי עם שר הדתות שאלתי אותו, 'איך אתה מסוגל להיות בעימות מתמיד עם הרבנים הראשיים לישראל? אני בטוח שאם שר משפטים היה מעז ללכת על רפורמה כל כך יסודית בתחום המשפט בניגוד לדעתם של שופטי בית המשפט העליון בניגוד לדעתו של נשיא או נשיאת בית משפט העליון, הארץ הייתה רועדת. היה כאן רעש, איך אפשר ללכת נגד דעת שופטי בית המשפט העליון".

בנאומו חידד את האבסורד הגלום בהתנהלותו של שר הדתות. "כעת אנחנו יודעים ששר הדתות נמצא בעימות מתמיד עם הרבנים הראשיים לישראל. הוא נמצא בעימות מתמיד עם מועצת הרבנות. איך אפשר כאן, במדינה שנשלטת על ידי יהודים, לנהל מאבק בין שר בממשלה, או כל הממשלה, נגד הרבנים הראשיים. הרי הם הסמל של הדת במדינה״

"מועצת הרבנות היא זו שיש לה את הסמכות לתת את הכשרות והיא זו שצריכה להגיד מה הוא גיור כהלכה ומה לא. אך שר הדתות מנהל לעצמו מערכה משלו וסדר משלו".

"בחרתי דווקא לדבר בנושא הזה כי בכל הנוגע לאי אמון בממשלה אני לא מוצא משהו יותר בוטה וחריף מלומר את הדברים הבאים, אנחנו לא נותנים אמון בממשלה שהולכת לרפורמה כזו בגיור, והולכת לרפורמה כזו בכשרות, בניגוד לדעתם של הרבנים הראשיים. ממשלה כזו צריכה ליפול מהר והיום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו