דג'וקוביץ'. גורש מאוסטרליה
דג'וקוביץ'. גורש מאוסטרליהצילום: רויטרס

אחרי דרמה ועיכוב של למעלה מ-7 שעות, נובאק ג'וקוביץ', הטניסאי הסרבי המדורג ראשון בעולם גורש מאוסטרליה חזרה לארצו.

הכל החל כאשר ג'וקוביץ', מתנגד חיסונים ידוע, סירב להתחסן ולמרות סנקציות ואיומים כי לא יוכל לקחת חלק במשחקי הטניס העולמיים, עמד בתוקף על דעתו.

אמש, הודיע הטניסאי הסרבי הבכיר כי קיבל אישור חריג להשתתף באליפות אוסטרליה הפתוחה שתצא לדרך בעוד 12 ימים, מתוך מטרה וכוונה לעשות היסטוריה ולעקוץ את שני הטניסאים הגדולים נדאל ו-פדרר עם זכיה רביעית ברציפות באליפות היוקרתית ותואר גראנד-סלאם מספר 21, יותר מכל אחד אחר.

אך נדמה כי לא כך הם פני הדברים, ומיד עם הגעתו לאוסטרליה המקפידה על אכיפת חוקי והגבלות הקורונה, עוכב הטניסאי הבכיר ביותר בעולם בשדה התעופה למשך יותר מ-7 שעות.

על פי הדיווח, סוגיית ויזה היא זו שהובילה לבעיה בנוגע לכניסתו של דג'וקוביץ' לאוסטרליה, כאשר זה ניסה להיכנס לאוסטרליה עם ויזה שלא כללה את האישור החריג שלדבריו קיבל לצורך השתתפות באליפות שתתקיים במלבורן.

בביקורת הגבולות בשדה התעופה יצרו קשר עם ממשלת ויקטוריה, המדינה באוסטרליה בה מתקיים הטורניר וזו לא אישרה את הוויזה של הסרבי, כאשר אלה זעמו על היחס המיוחד שקיבל הטניסאי הלא מחוסן.

על פי הדיווח, ג'וקוביץ' הוכנס לחדר נעול, בלי יכולת לדבר ולתקשר עם הצוות שלו, בלי הטלפון הסלולרי ותחת שמירה אדוקה של שני שוטרים צמודים.

לאחר כמה שעות של ניתוק הקשר עם בנו, אמר אביו של הטניסאי לתקשורת בסרביה: "אין לי מושג מה קורה, הם מחזיק בבן שלי כמו שבוי במשך חמש שעות. זה מאבק על שחרור וחירות בעולם, זה לא רק המאבק של נובאק, אלא מאבק של כל העולם. אם הם לא ישחררו אותו בעוד חצי שעה, נתאסף ברחובות, זה מאבק של כולם".

שרת הספורט המכהנת באוסטרליה צייצה מנגד בטוויטר כי: "הממשל הפדרלי שאל אם נאפשר לדג'וקוביץ' להיכנס למדינה עם הוויזה שלו, ואנחנו לא נעשה זאת. תמיד היינו ברורים לגבי שני דברים: אשרות ויזה הן עניין של הממשל הפדרלי, החרגות רפואיות הן עניין של הרופאים".

יש לציין כי ראש ממשלה אוסטרליה, סקוט מוריסון, התייחס לנושא עוד לפני שג'וקוביץ' נחת במדינה והזהיר כשאמר: "אם המסמכים שיציג לא יהיו מספקים, יכול להיות שהוא יעלה על המטוס הבא בדרך הביתה. הוא לא יקבל יחס אחר מאף אחד ולא צריכים להיות חוקים מיוחדים עבורו".

לבסוף, לאחר למעלה מ-7 שעות בהן עוכב הטניסאי המדורג ראשון בעולם, בוטלה הוויזה של הטניסאי הבכיר וזה יגורש מאוסטרליה ולא יוכל לעשות היסטוריה בדרך לאחת הפארסות הגדולות בעולם הספורט, והכל בגלל סירובו להתחסן לנגיף הקורונה.

נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' הגיב לאירוע ואמר: "סרביה תילחם עבור נובאק דג'וקוביץ', למען הצדק והאמת".