יאיר גולן בהתבטאות קשה על תושבי חומש ערוץ כנסת

סגן שרת הכלכלה יאיר גולן ממרצ יוצא במתקפה חריגה וקשה נגד מתיישבי חומש בראיון לערוץ הכנסת.

"אנשים שבאים ומיישבים מקום שפונה כחוק ולא אמור להיות שם אף אחד וכשהייתי מפקד איו"ש לא נתתי לאף אחד להתיישב שם. עכשיו הם זועקים את זעקתם: אוי ואבוי, איך יעלה על הדעת? זו בושה וחרפה. אותם אנשים שבאים להתיישב שם פורעים בכפר בורקה, מנתצים מצבות ועושים פוגרום", טען גולן.

הוא הוסיף, "אלה לא אנשים אלא תתי אדם, אנשים בזויים וקלקולו של העם היהודי. אסור לתת להם שום גיבוי וצריך להוריד אותם בכוח מהמקום הזה ולהחזיר את החוק והסדר למרחב. ההשתוללות הלאומנית הזו תביא עלינו אסון".

בציוץ בטוויטר טען גולן, "‏התייחסתי בדברי למשחיתי קברים, תוקפי תמימים, הורסי רכוש לא להם. איך נכון להתייחס לאנשים כאלה, איך נכון לכנות אנשים שכאלה? הגיע הזמן לומר את האמת - זו לא היהדות שלנו".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי יצאה נגד סגנה ח"כ יאיר גולן וכתבה בטוויטר, "יאיר גולן אני קוראת לך לחזור בך על אמירה אומללה ומיותרת. בפורעי חוק יש לטפל כדין".

ראש הממשלה נפתלי בנט גינה את הדברים שהשמיע סגן השרה. "דבריו של יאיר גולן על המתיישבים בחומש מזעזעים, מכלילים וגובלים בעלילת דם. ‏ההתיישבות ביהודה ושומרון היא החלוציות של ימינו. 'לא ארץ נוכרייה לקחנו… כי אם נחלת אבותינו'".

שר הביטחון, בני גנץ, תקף את גולן. "‏אני מגנה בתוקף את אמירתו של סגן השר גולן. כמי שביקר את משפחת דימנטמן ופגש בחלק מהאנשים שנמצאים בחומש, אני קובע כי לצד העובדה שיש לנהוג לפי חוק, מדובר באנשים ערכיים שאוהבים את הארץ והמדינה לא פחות מאף אחד אחר".

"כנבחרי ציבור, מוטלת עלינו החובה לקדם שיח מאחד ולא שיח מפלג", דברי גנץ.

שרת הפנים, איילת שקד ציינה כי "דבריו של יאיר גולן מחפירים ומביישים את עברו. מתיישבי חומש הם חלוצים, מיישבי הארץ ואוהביה. הישיבה בחומש מפיצה תורה ואור, שמגרש מעט מן החושך הזה. יאיר גולן ימשיך לברבר עצמו לדעת והחלוצים הנפלאים האלה ימשיכו ליישב את הארץ".

השר מתן כהנא מימינה כתב כי "תת-אדם (בגרמנית Untermensch), הוא ביטוי ידוע לשמצה בו השתמשו הנאצים כדי לתאר 'אנשים נחותים' לפי האידאולוגיה הנאצית (ויקיפדיה). יאיר, כאדם שמזהה תהליכים, אתה האחרון שצריך לדבר כך".

השר חילי טרופר כתב, "אני מתבייש בביטוי המכוער והמיותר של סגן שר הכלכלה יאיר גולן. לא, מתיישבי חומש הם לא תת אדם אלא אזרחים ישראלים שחושבים אחרת ויש עימם מחלוקות עמוקות. תת רמה בשיח ובניהול המחלוקות בתוכנו לא יקדמו אותנו, רק יפרקו אותנו מבפנים".

ח"כ ניר אורבך ענה לגולן, "‏לא יאיר אלו לא תתי אדם. תגיע לשם ותראה מתיישבים שהם מלח הארץ עם מסירות בלתי רגילה לארץ ישראל. הגירוש של המתיישבים ב2005 על ידי הליכוד היה מיותר, אכזרי וחסר תוחלת".

יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו אמר, "המתיישבים ביהודה ושומרון אינם ״תתי אדם״ כפי שכינה אותם היום סגן השר יאיר גולן, חבר ממשלת בנט. המתיישבים הם ציונים חלוצים שמיישבים את נחלת אבותינו. אחרי האמירה המבישה הזו, שלקוחה היישר מהטרמינולוגיה הנאצית נגד העם היהודי, בנט חייב לפטר את יאיר גולן עוד היום".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בתגובה: "אם חשבנו ששיא הבושה הוא שהשר לבטחון פנים קורא לחצי מיליון אזרחים שומרי חוק 'אלימים' ומוציא את דיבתם רעה, היום יאיר גולן מכנה את מתיישבי חומש הגיבורים 'תתי אדם'. כינוי שניתן ליהודים על ידי הנאצים".

"לאנשי המחנה הלאומי בנט ושקד אומרים: 'עופו לנו מהעיניים' ואת אנשי השמאל הקיצוני האוטו-אנטישמי הם מחבקים. מדינת ישראל בסכנה", דברי סמוטריץ'.

בואו לתמוך בגיבורי ישיבת חומש לחצו כאן

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר הוסיף, "השותף המטורלל של נפתלי בנט ואיילת שקד מכנה הבוקר את תלמידי ישיבת חומש "תתי אדם". האיש שזיהה תהליכים של שנות ה30 משתמש בטרמינולוגיה של הנאצים כלפי יהודים. איזו חרפה. הבעיה המרכזית היא לא באומר - שמזמן הוציא את עצמו מהחברה הישראלית ועבר לצדד באויב - אלא במי שמינה אותו להיות סגן שר בממשלת ישראל".

ח״כ אופיר סופר אמר, "סגן השר בממשלת 10 מעלות ימינה ממשיך את הקו המוביל והמסית כנגד ההתיישבות והיהדות של ממשלת בנט-לפיד. ‏אבל דבר אחד שיהיה ברור: מתיישבי חומש וארץ ישראל בכלל, ימשיכו ליישב באהבה ובאמונה גדולה את ארץ ישראל. ללא מורא וללא פחד".

יו"ר ש״ס ח"כ אריה דרעי תקף את גולן. "ההסתה הנוראית כלפי אחינו המתיישבים מגיעה לשיא חדש, מי פילל שדווקא במדינת היהודים, חבר ממשלה יכנה יהודים ׳תתי אדם׳ - אמירה קשה ומקוממת, המזכירה תקופות קשות בהיסטוריה".

"‏חברי הממשלה הלא לגיטימית הזאת, שוברים מידי יום שיאי שפל חדשים. בושה וחרפה", דברי דרעי.

ח״כ ינון אזולאי הוסיף, "השימוש בביטוי תת אדם הוא שימוש גזעני ואנטישמי עתיק, שכוון כלפי העם היהודי לאורך השנים על ידי שונאיו הגדולים ביותר. העובדה שגולן מאמץ את הביטוי נגד חלקים מהעם היהודי, מקנה לו מקום של חוסר כבוד ברשימה 'מפוארת' של שונאי ישראל".

מתן פלג, יו''ר תנועת אם תרצו, הגיב גם הוא לדבריו של גולן. "האחרונים שהשתמשו במילים 'תת אדם' כלפי יהודים היו הנאצים. מדובר באמירה נוראה ומחפירה. ההבדל בין מחלוקת לבין דה הומניזציה קיצונית כלפי יהודים ושלילת זכות הקיום שלהם היא מזעזעת".

"אנו מזמינים את יאיר גולן לבקר ביד ושם ובמוזיאון לוחמי הגטאות כדי לרענן קצת את זיכרונו. בושה'', דברי פלג.

ראש מועצת אפשרת עודד רביבי אמר על גולן, "אמירותיו אכן מזכירות תהליכים מהם סבלו יהודים, אבל בגולה ושלא לא על ידי יהודים אחרים. תתי אדם כינו יהודים בספרד בגרמניה ובמקומות נוספים וברגעים שחורים. מותר להעביר ביקורת אבל עליה להיות עניינית לא מסיתה ולא מתיישבת עם תהליכים מהעבר. עד שישנה מדרכו אפשר לאמץ מדבריו של גולן בכנסת 'כי מול הרשע אסור לשתוק. זה הלקח שלי מיום השואה. בכל פעם שנציגי מפלגת הגזענות והחשיכה 'הציונות הדתית' יעלו לדבר בכנסת, אצא מהמליאה', כדבריו ביום השואה 2021. בעקבות דבריו נדמה שגם הוא עצמו נכנס לרשימה של גזענות והחשיכה".

ראש מועצת בית אל שי אלון תקף, "סגן השר יאיר גולן איבד את זה ממזמן. הוא מנותק לחלוטין. הטרלול שמשתולל בקואליציה של בנט חוצה כל גבול. האנשים הללו המשמשים גם כשרים וסגני שרים מבזים את זכר השואה, הופכים קורבנות יהודים לפושעים בדה לגיטימציה בזויה ומדרדרים את מדינת ישראל לשפל מוסרי וערכי שייזכר לדיראון עולם".

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, אמר: "סגן השר הבקיא בהיסטוריה כנראה נכנס להיסטריה. ההיסטריה שלו נובעת מהצלחת מפעל ההתיישבות. כדאי שיזכר בתקופות אפלות בהן השתמשו במושגים כאלה כלפי יהודים. ואנחנו נמשיך להצליח במלאכת ישוב הארץ".

במועצת יש"ע אמרו: "נראה שהאיש הזה איבד כל רסן וצל של שפיות. סגן השר יאיר גולן שכבר ידוע כגזען אפל וחשוך, שוב מתגלה ככזה".

"ראש הממשלה נפתלי בנט, לגנות את דבריו של סגן השר זה לא מספיק, אנחנו מבקשים ממך לפעול נגד ההסתה הפרועה שקוראת בממשלה הזו על תושבי יהודה ושומרון. לא ניתן שתושבי יהודה ושומרון, והחלוצים של חומש יהפכו לשק החבטות של נבחרי הציבור", לשון תגובת המועצה.

בואו לתמוך בגיבורי ישיבת חומש לחצו כאן