סטודנטים
סטודנטים צילום: iStock

האם המרצה לחינוך פוטרה עקב יהדותה והמאבק שניהלה נגד אנטישמיות וחרם על ישראל? על פי דיווח ב"אלגמיינר" הגישה ד"ר מליסה לנדא, פרופסור במכללה לחינוך באוניברסיטת מרילנד.

תביעה לבית המשפט המחוזי במדינה לאחר שלטענתה סבלה מסביבת עבודה עויינת והאוניברסיטה סירבה להאריך את החוזה שלה שפג בשנת 2017, לאחר שהחלק להתבטא נגד אנטישמיות ולהיאבק בחרם נגד ישראל. על פי כתב התביעה שהגישה ד"ר לנדא, מיד לאחר שארגנה קבוצה של בוגרי "מכללת אוברלין" באוהיו שהחליטו להילחם יחד באנטישמיות ובחרם על ישראל, החלה התנכלות מכוונת מצד ראשי האוניברסיטה במרילנד בה היא עבדה, שכללה "סדרה של פעולות שנועדו להרחיק, להשפיל, ובסופו של דבר להפסיק את עבודתה", על פי הציטוט ב"אלגמיינר".

בכתב התביעה מגוללת לנדא מסכת התעללות אותה עברה לכאורה על ידי מנהלת המחלקה לחינוך באוניברסיטה מהרגע בו נודע למנהלת על פעילותה של לנדא נגד אנטישמיות והחרם על ישראל. "ככל שהמאמצים והמעורבות של ד"ר לנדא בהעלאת המודעות לאנטישמיות הפכו לפומביים יותר, התנהלותם של הממונים עליה כלפיה השתנתה באופן פתאומי ודרסטי לרעה", נכתב בכתב התביעה.

לנדא גם מפרטת כיצד מנהלת המחלקה לחינוך דרשה ממנה לקצר טיול לישראל אליו יצאה לנדא בשנת 2016, למרות שקיבלה אישור מראש לכך. לטענתה מנהלת המחלקה אמרה לי כי "לא הייתי צריכה לאשר לך את הנסיעה לישראל". מנהלת המחלקה גם ניסתה, לדברי לנדא, למנוע ממנה ללמד קורס ספרותי אותו לימדה שנים ארוכות, מה שעלול היה לסכן מענק מחקר ממכללת לוינסקי בישראל.

לנדא טוענת בכתב התביעה כי הגישה תלונות למנהלי האוניברסיטה על "אפליה על רקע דתי" אך תלונתה נדחתה, ובשנת 2017 הודיעו לה ראשי האוניברסיטה כי החליטו שלא לחדש את החוזה שלה. בתגובה שהעניקו ל"אלגמיינר" הכחישו ראשי האוניברסיטה את הטענות של ד"ר לנדא וטענו כי "שלושה גופים אוניברסיטאיים בחנו את הטענות של לנדא ומצאו אותן חסרות שחר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו