אהוד אולמרט ובני הזוג נתניהו
אהוד אולמרט ובני הזוג נתניהו Moshe Shai & Marc Israel Sellem/FLASH90

בבית משפט השלום בתל אביב החל הבוקר (שני) משפט הדיבה שהגישה משפחת נתניהו נגד אהוד אולמרט.

המשפחה הגישה נגד אולמרט תביעת דיבה שסך 837 אלף שקל בטענה משום שכינה אותם "חולי נפש".

השופט, סגן נשיא בית משפט השלום בתל אביב עמית יריב, שאל את אולמרט: "באילו אמצעים נקטת כשאמרת כי כל רופא פסיכיאטר היה צריך לאשפז את יאיר ושרה נתניהו?".

אולמרט השיב: ״שמעתי הקלטות של בני המשפחה והתייעצתי עם מומחים שמכירים אותם והעידו בפני על התנהגויות שנכנסות להגדרה של מה שבאופן פופולרי נקרא התנהגויות לא נורמליות מוטרפות״.

השופט אמר כי השאלה המרכזית שמטרידה אותו היא לא אם האנשים בתיק בריאים או לא, אלא אם היה לאולמרט בסיס עובדתי לומר את הדברים שאמר.

עו”ד יוסי כהן, פרקליטה של משפחת נתניהו: ״במדינה אחרת היו עוצרים את אולמרט״. השופט הגיב: ״תודה לאל שאנחנו לא במדינה הזו״.

השופט הוציא את הצדדים להתייעצות בניסיון לשכנע את אולמרט להניח לטענת ״אמת דיברתי״ ולהתמקד בהבעת דעה. אם יחליט אולמרט לדבוק בטענה "אמת דיברתי" יצטרך בית המשפט לבקש הערכה פסיכיאטרית לבני המשפחה ולגלות את מסמכיהם הרפואיים - מה שאולי עלול לסכן משפטית את אולמרט.

השופט עמית יריב המליץ לאולמרט למחוק את טענת ההגנה העיקרית שלו, לפיה הדברים שפרסם כנגד משפחת נתניהו התבססו על עובדות. במקום זאת, השופט הציע לאולמרט לומר שזאת הייתה הבעת דעה בלבד, וזאת לאחר שחקר אותו מעל דוכן העדים. משפחת נתניהו הסכימה להצעת השופט - אולמרט דחה אותה ולכן המשפט ימשיך להתנהל.

משפחת נתניהו ביקשה אתמול להתייצב לדיון באמצעות וידאו קונפרנס, אך השופט כעס על הגשת הבקשה 24 שעות בלבד ממועד הדיון - ודחה אותה.

בבקשה של משפחת נתניהו נכתב: "קצב ההדבקה מתגבר והתחלואה עולה בממדים שטרם ראינו. בשים לב לנתון הזה ולרצונם של המבקשים לשמור על בריאותם ועל בריאות יתר המשתתפים בדיון, מבוקש להיעתר לבקשה. יודגש כי נתניהו מכהן כראש האופוזיציה, וככל שחלילה יחלה או אפילו ייאלץ להיכנס לבידוד - הדבר יקשה מאוד על תפקודו ועל תפקודה".

השופט, סגן נשיא בית משפט השלום בתל אביב עמית יריב, דחה אותה "בקשה כזו היה צריך להגיש לפני, ולא 24 שעות ממועד הדיון". הוא הוסיף כי "לתובעים כדאי להגיש בקשות כאלה במועד מוקדם יותר, כדי לאפשר בחינה רצינית שלהן".

לפי כתב התביעה, "זמן מה אחרי שסיים לרצות עונשו בכלא לפני ארבע שנים, החל אולמרט בניסיונותיו האובססיביים לפגוע בתובעים ולרמוס את שמם הטוב בפומבי מתוך הנאה ותסכול עמוק, זדון ורשעות לשמה. התובעים הבליגו זמן רב, והוא החריף את הנאצות כלפיהם עד שחצה כל קו אדום אפשרי. האמירות של אולמרט אינן אמת. הן כזבים בוטים ומכוערים".

בכתב ההגנה שהגיש אולמרט באמצעות פרקליטיו, עוה"ד אמיר טיטונוביץ ואפרת עקל אזולאי, טען כי "מבחינתו, ובוודאי בהקשר הנדון, צמד המילים 'חולה נפש' אינו בבחינת כינוי גנאי כלל וכלל. אולמרט לא היה מעלה בדעתו להוציא מפיו את צמד המילים הזה, על מנת לחרף, לבזות ולגדף אדם כלשהו, לרבות לא את התובעים".

עוד מציין אולמרט, כי "האדם הסביר ידע, כי הנתבע אינו רופא, כי הוא אינו פסיכיאטר, וכי הוא אינו בעל הכשרה באלה. האדם הסביר הבין, כי דבריו של הנתבע שיקפו את דעתו, וכי אין המדובר בהצגת עובדה רפואית מוצקה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו