עימותים בחומש
עימותים בחומש צילום: ישיבת חומש

אנשי המנהל האזרחי הגיעו הבוקר (שני) ליישוב חומש והחלו להחרים ציוד בישיבה במקום תוך הפעלת אלימות קשה כלפי תלמידי הישיבה.

אחד מתלמידי הישיבה שרוסס בגז בידי שוטרי מג"ב טופל במקום. ארבעה בחורי ישיבה נפגעו קל מאלימות שוטרי מג"ב ומשימוש כנגדם בגז, חלקם נפגעו בראשם.

רכב של המנהל האזרחי שעסק בהחרמת הציוד, דרס בשוגג קצין צה"ל ופצע אותו ברגלו. כוחות מד"א עושים דרכם ליישוב כדי לטפל בכלל הנפגעים.

רבני הישיבה שמקיימים מגעים עם קציני צה"ל הרגיעו את הרוחות והעימותים במקום נפסקו, כוחות המינהל האזרחי עזבו את היישוב.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן הנמצא כעת במאהל המחאה בירושלים כנגד פינוי חומש, הגיב לאלימות הקשה והאשים את הממשלה: "הממשלה מתנהלת כמו פירומנית בכדי להבעיר את השטוח בכוונת מכוון. חוזרים פה למראות הגרוש וההתנתקות, שולחים את אחינו החיילים לבצע פעולות שיטור, באלימות קשה. אני קורא לבנט - תתעשת, תעצור את מכונת ההרס שמיום הרצח פועלת ועושה הכל כדי לגרש שוב את היישוב חומש, אל תתנו פרס לטרור, אל תשלחו איש באחיו", קרא דגן.

מועצת יש״ע מסרה בתגובה לאירועים בחומש: "אנחנו פונים לראש הממשלה בנט ולשר הביטחון גנץ, הפסיקו את ההתנכלויות הבלתי פוסקות על תלמידי הישיבה. הישיבה בחומש נמצאת במקום כבר למעלה 14 שנה, אך מאז הרצח הנורא של יהודה דימנטמן הי״ד, המינהל האזרחי פוקד באובססיה את הישיבה ומתנכל ללומדים. לא יתכן שצמרת הדרג המדיני תתמוך בישיבה, ואתם לא תעשו דבר נגד התנהלות המינהל האזרחי.

''המדיניות הזו היא פרס לטרור ולא יתכן שהיא תמשיך, המראות הקשים של תלמידי ישיבה עצורים מזכירים תקופות אפלות. אנחנו דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון להשליט סדר במינהל האזרחי, להסדיר את הישיבה ולעצור בכך את גל ההתנכלויות המבזה הזה'', הוסיפו במועצת יש"ע.

מישיבת חומש נמסר "שוב הוציאה הממשלה בלון ניסוי כדי לראות את תגובת הציבור לגדיעת 15 שנים של לימוד במקום. ממשלת ישראל החליטה לחדש את חוק ההתנתקות וליישם אותו בחומש. בזכות התמיכה הציבורית האדירה זה לא קרה בתום ימי השבעה על תלמידנו יהודה דימנטמן הי"ד. מהיערכות הכוחות בשטח והאירועים האלימים, אנחנו מבינים שממשלת בנט וגנץ נערכת להפעלת התוכנית מיד עם תום ימי ה-30. כל חומר בניה שהוחרם היום הוא כדור נוסף לעבר יהודה דימנטמן. אנחנו קוראים לממשלה לעצור את התוכנית ולא לבצע את ההתנתקות שוב", הוסיפו.

נזכיר כי אתמול הפגינו מאות רבות של מפגינים מול ישיבת הממשלה כחלק מהמאבק כנגד פינוי חומש והפגיעה בהתיישבות הצעירה.

בהפגנה השתתפו רבנים, אישי ציבור וראשי מועצות ביו"ש בהם ראש מועצת בית אל שי אלון, ראש מועצת קדומים חננאל דוראני, ראש מועצת קרית ארבע אליהו ליבמן, וראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן. כמו כן למקום הגיעו גם חברות הכנסת אורית סטרוק מהציונות הדתית וקטי שטרית מהליכוד.

ממשטרת ישראל נמסר:

''במהלך פעילות אכיפה של כוחות הביטחון במאחזים עוז ציון וחומש נעצרו 5 חשודים בגין תקיפה והפרת צו. הבוקר הכוחות ביצעו פעילות אכיפה לפינוי מספר מבנים בלתי חוקיים במאחז עוז ציון. במהלך הפעילות מספר חשודים תקפו את הכוחות כתוצאה מהתקיפה נפצעו 2 לוחמי מג"ב באורח קל וטופלו בשטח. נעצרו 5 חשודים.

''במהלך הפינוי שני מתיישבים התבצרו באחד המבנים וריתקו עצמם למבנה באמצעות מתקן ברזל ובטון תוך סיכון חיים. לוחמי מג״ב יחד עם צוות חילוץ מיוחד של פיקוד העורף פעלו שעות רבות תוך נקיטת משנה זהירות על מנת להוציא את המתבצרים ללא פגע.

''בנוסף, במהלך הפינוי הוצתו מספר עצי זית סמוך למאחז ובעקבות כך התפתחה שריפה אשר כובתה לאחר הזנקת צוות כב״ה יו״ש ע״י הלוחמים. מוקדם יותר היום בחומש הגיעו הכוחות להחרמת חומרי בנייה במקום. במהלך הפינוי מספר מתיישבים חסמו רכב של כוחות הביטחון תוך שהם פוגעים ברכב, תולשים את ידיותיו, נכנסים מתחת לרכב ואוחזים בגלגלים שלו. בנוסף ביצעו חסימה של הציר באמצעות אבנים ורכב. הכוחות פינו את המתיישבים וכתוצאה מהעימותים נפגעו 6 לוחמים באורח קל וטופלו במקום''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו