מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Yossi Zeliger/Flash90

שר הדתות מתן כהנא הסתייע בשלושה מומחים במטרה לנסח את מתווה הגיור שהוא מקדם במסגרת "רפורמת הגיור".

אחד האנשים שנתבקשו לנסח את החוק הוא ד"ר שוקי פרידמן, איש המכון הישראלי לדמוקרטיה עד לפני כמה חודשים אשר נחשב לגורם ליברלי ומומחה בנושא דת ומדינה ותהליכי הדתה.

בשנת 2021, לאחר שפסק בג"ץ כי על המדינה להכיר לעניין חוק השבות גיור רפורמי שנעשה בישראל, כתב ד"ר פרידמן כי "יש לפסיקה חשיבות סמלית לא מבוטלת. זוהי עוד לבנה בהכרה בזרמים הלא אורתודוקסיים".

במאמר ב"הארץ" בשנת 2016 כתב פרידמן כי "פסיקת בג"ץ ומגמת ההפרטה של שירותי הדת מעלות שוב את שאלת הצורך ברבנות הראשית. פעם הרבנות הראשית היתה הכתובת לכל עניין יהודי. היום היא בעיקר מערכת ביורוקרטית, המבצרת כוח כלכלי ופוליטי של קבוצה קטנה של עסקנים".

אדם נוסף שניסח יחד עם לשכת השר כהנא את החוק הוא ד"ר נתנאל פישר מפורום קהלת, הנחשב גורם שמרני יותר. פישר כתב בעבר מחקר עבור המכון הישראלי לדמוקרטיה. פישר הוא החוקר המוביל בישראל המתריע מזה שנים כנגד עליה והגירה לא יהודית והתבוללות ונישואין מעורבים בישראל. נציין כי אין קשר בין עבודתו של פישר בפורום קהלת לבין השותפות בניסוח החוק.

לטענת פישר כפי שעולה ממאמר שכתב בשנת 2018 בישראל היום, על מנת להגדיל את מספר המתגיירים בצה"ל "הרבנים צריכים לגייר יותר. המסורת ההלכתית העניקה גיבוי הלכתי מלא לגיור אנשים שאינם עומדים להיות דתיים".

ד"ר פישר סבור כי גם חוק הגיור לא יוכל לפתור את הבעיה אותה מבקש השר כהנא לפתור באמצעות חוק הגיור. בראיון ל'ynet' בשנת 2019 אמר: "באופן אישי הייתי שותף להרבה מאוד פרויקטים וניסיונות לקדם את הגיור כמה שיותר - אבל מצד שני צריך להגיד בהגינות וביושר, שאין שום סיכוי בעולם, גם אם נמנה את הרב הכי ליברלי, שיגיירו חצי מיליון אנשים. אז גיור לא יכול להיות פתרון יחיד. צריך לראות איך אנחנו פותרים את הבעיה מהשורש".

השותף השלישי לניסוח חוק הגיור הוא רב היישוב אלעזר הרב חיים אירם, ששמו כאחד ממנסחי החוק כבר נחשף בעבר.

מלשכת השר כהנא נמסר בתגובה: "השר כהנא נעזר במומחים רבים בנושא הגיור בעת כתיבת חוק הגיור. ביניהם גם הרב חיים אירם רב הישוב אלעזר ובעל ניסיון רב שנים בעולם הגיור, ד"ר שוקי פרידמן מהמכון למדיניות העם היהודי, וד"ר נתנאל פישר, ראש החוג לממשל במכללת שערי משפט וחוקר בפורום קהלת המתמחה בהתבוללות, הגירה וגיור. השר כהנא מודה להם ולרבים נוספים בהם רבנים בכירים בציונות הדתית על תרומתם הרבה בניסוח החוק. החוק המוצע ירבה גיורים ע"פ ההלכה ויאפשר למדינת ישראל להתמודד מול אתגר ההתבוללות אשר ניצב לפתחה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו