יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר החוץ יאיר לפיד מתייחס הבוקר (שלישי) לתפקוד הממשלה אל מול התפרצות הגל החמישי של הקורונה וזן האומיקרון.

"אנחנו בתוך תנאי אי-ודאות. זו מחלה שמשתנה במהירות בכל העולם. עד שיש התארגנות זה לוקח כמה ימים. מקור הבעיה היא המגפה. הממשלה עושה עבודה, לא מושלמת. ההתמודדות היא פרויקט משותף שלנו ושל האזרחים", אמר לפיד בראיון לכאן ב'.

הוא סיפר כי לאחר שנדבק בקורונה שלומו טוב, הוא מחוסן וא-סימפטומטי. לדבריו לא נדבק מעידן רול, אלא ממאבטחו האישי וסבר כי כדוגמא אישית - עליו לנסוע ישר לבידוד בביתו.

לפיד נשאל על נושא הפיצויים לעסקים ואמר כי שר האוצר עובד על מתווה עבור בעלי העסקים שטענו כי הופקרו. "הכסף לא בלתי מוגבל וממשלה אחראית לא מפזרת כסף לכל עבר, אלא מחפשת מי זקוק לו. חלק מהפיצויים יהיו רטרואקטיבית. יש עסקים קטנים בעיקר שנפגעו ונדאג לפצות אותם. לא נפקיר את מי שנהפגע באמת ולא נפזר סתם כסף. יש לנו אחריות לכלכלה".

"לא צריך סגר – אין סיבה לשתק את הכלכלה. אתה מאזן בין סיכונים. חיי אדם הם הדבר החשוב ביותר, אבל תפקידנו למנוע שהכלכלה תתרסק בדרך. אין פתרונות פשוטים לבעיות מורכבות. מצבנו טוב מרוב מוחלט של מדינות העולם וצריך לשמור על זה בתנאי מגפה", הוסיף לפיד.

בנוגע לשיחות הגרעין אמר לפיד כי לישראל יש שיח טוב עם ארה"ב ועם בריטניה. "אנחנו מצליחים להשפיע על התהליך, לא באופן אופטימלי. וגם אומרים לעולם - המצב לא מחייב אותנו. לישראל יש חופש פעולה מלא לגביי ביטחון ישראל. אנחנו לא שואלים אף אחד".

הוא התבקש להתייחס לסוגיית היחסים עם הפלסטינים ואמר, "אני לא אעשה משא ומתן מאחורי גבם של שותפיי , אבל אנסה לשכנע אותם כל יום מחדש בצורך. יש שלושה מיליון פלסטינים ביהודה ושומרון, צריך לחזק את הרשות הפלסטינית ולעבוד איתה יחד. כשהממשלה הוקמה אמרנו שנעסוק בענייני פנים. אני לא רואה התלהבות למשא ומתן גם בצד הפלסטיני. יש הידוק של שיתוף הפעולה הביטחוני, כי המטרה הגדולה היא לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".