קורונה
קורונה צילום: איסטוק

עברתם שפעת בתקופה האחרונה?הבשורה הטובה היא שאתם ככל הנראה בסיכון נמוך יותר לחלות גם בקורונה.

מחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי Nature Communications טוען כי אנשים שחלו בשפעת פיתחו תאי הגנה חיסוניים המסייעים להם "במידה מסוימת" שלא להידבק גם בקורונה.

לטענת החוקרים מאימפריאל קולג' בלונדון, מערכת החיסון מפתחת "בנק זיכרון" של תאי הגנה לאחר מחלת השפעת, שמסייעים במידה מסוימת גם נגד נגיף הקורונה. עם זאת, הם הדגישו כי מדובר במחקר קטן שכלל 52 בני אדם בלבד, ותוצאות המחקר אינן מצביעות על כך שאין צורך להתחסן לקורונה.

הם גם הוסיפו והדגישו כי "זו תהיה טעות לחשוב כי כל מי שעבר שפעת לאחרונה מוגן באופן אוטומטי גם מפני קורונה. לא צריך להסתמך על ממצאי המחקר בלבד, וחיסונים נותרו המפתח למאבק בקורונה".

במחקר החדש בדקו החוקרים 52 בני אדם שהתגוררו בצמוד לאדם שחלה בקורונה. 26 מהם שעברו את מחלת השפעת לפני זמן לא ארוך, לא נדבקו בקורונה. שאר המשתתפים במחקר, שלא עברו את מחלת השפעת לפני כן, נדבקו מהאדם הקרוב אליהם בקורונה.

החוקרים טוענים כי במהלך מחלת השפעת המערכת החיסונית האנושית מפתחת "בנק זיכרון של תאי חיסון והגנה ספציפיים, שמסייעים מאוחר יותר בהגנה גם מפני קורונה".

החוקרת הראשית במחקר, ד"ר ריה קונדו, אמרה כי "מצאנו שרמות גבוהות של תאי T קיימים מראש, שנוצרו על ידי הגוף כאשר הוא נגוע בנגיפים אנושיים אחרים כמו הצטננות, יכולות להגן מפני זיהום בקורונה".

עם זאת, החוקרים לא ציינו כמה זמן לאחר מחלת השפעת נותרה ההגנה על הגוף גבוהה גם מפני הקורונה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו