המצבה
המצבה אהלי צדיקים

העיר ויניצא היא בירת מחוז ויניצא באוקראינה ומתגוררים בה כ-450 אלף תושבים. בשל התרחבות גבולות העיר בעשרות השנים האחרונות, בית הקברות היהודי 'התמקם' במרכז העיר על שטח שנחשב להיט נדל"ני.

לפני כעשרים שנה, במהלך ביקור שגרתי שערך יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי בעיר ויניצא, סיפר לו שליח חב"ד בעיר, הרב שאול הורביץ, כי הוא חושש מאד לעתידו של בית הקברות העתיק של העיר, בו טמונים גם גדולי עולם וביניהם רבי איסר ישראל בן רבי וואלף זי"ע מחבר הספר 'שער המשפט' על שולחן ערוך.

גבאי ביקר במקום ואכן גילה כי יזמי נדל"ן כבר החלו לחפור בשטח בית הקברות באישור העירייה וביוזמת ראש העיר. "מצבות ועצמות מתגוללות שם בין ערמות עפר ואשפה", סיפר בשעתו את אשר ראו עיניו.

יו"ר האגודה פנה למרכז רבני אירופה ואל ארגון 'אתרא קדישא' בישראל, העובדים כבר שנים רבות כתף אל כתף עם אגודת 'אהלי צדיקים', על מנת לפעול יחד לעצירת החפירות במקום. במקביל שוחח ר' ישראל מאיר עם שגריר ארה"ב באוקראינה, שהבטיח שיעשה כל שביכולתו על מנת לעצור את החפירות.

לאחר פעולות נמרצות, הודיע ראש העיר כי הוא מקפיא את החפירות ואת עבודות הבניה במקום עד לבירור העניין. הוא אף הפקיד מכתב חתום בו הוא מתחייב לעצור את החפירות.

בדיעבד התברר כי ראש העיר לא עמד בדיבורו, וכעבור תקופה קצרה שוב החלו חפירות במקום כשיזמי הנדל"ן מצליחים לנגוס בחלק נוסף משטחו של בית העלמין.

בשנים האחרונות הקים גבאי מצבה על קברו של בעל 'שער המשפט' ובסיוע תורמים אף סימן את גבולותיו ההיסטוריים של בית הקברות.

בחודשים האחרונים שופצה חלקת הקברים שנותרה בבית העלמין. אגודת 'אהלי צדיקים' יחד עם מרכז רבני אירופה הקימו מצבת זיכרון לקברי האחים שנהרגו בימי השואה בויניצא הי"ד.

במקביל על קברו של בעל 'שער המשפט' הקימה האגודה אוהל והעמידה מצבת זיכרון המספרת על גבולותיו ההיסטוריים של בית העלמין בויניצא ועל המאבק העיקש שניהל הארגון מול הרשויות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו