הארכיאולוגית עדי שרגאי, רכזת הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח' מגיבה באולפן ערוץ 7 להריסת מזבח יהושע בהר עיבל על ידי פלסטינים - בפעם השנייה לאחר שלפני שנה ביצעה הרשות הפלסטינית הרס כשגרסה חלקים מחומת האתר והפכה אותה לחצץ לצורך סלילת כביש בלתי חוקי.

"לפני שנה הרשות הפלסטינית לקחה אבנים מחומת המזבח בהר וגרסה אותם כדי להשתמש להקמת כבישים. הגיעו ארכיאולוגים והתעוררה זעקה גדולה, אבל לפני כחודש התרחש הרס נוסף והפעם הזיקו למזבח עצמו. הפילו אבנים, שרפו צמיג בפנים וריססו כתובות גרפיטי", מספרת שרגאי.

על השקט האקדמי הבינלאומי אל מול הונדליזם, משהו שלא אופייני להרס אתרי עתיקות, היא מגיבה: "לצערנו יהודה ושומרון מוחרגת משאר העולם. חוקרים שרוצים לעסוק ביו"ש מחרימים אותם בכתבי עת ולא נותנים להם להשמיע קול. מזבח יהושע זה אתר בעל חשיבות בינלאומית אבל מאחר שהוא ביהודה ושומרון לא מתייחסים אליו".

אז מה צריך לעשות? "ממשלת ישראל חייבת לפעול באופן המהיר ביותר על מנת למנוע את הפגיעה במזבח, שנמצא בסכנה חמורה ומיידית. צריך להציב שם אבטחה קבועה. מדובר באחד האתרים החשובים ביותר לעם היהודי ולמאות מליוני מאמיני תנ"ך בעולם".

"הכתובת היתה על הקיר והתרענו על הסיכון הגבוה הנשקף לאתר, אך שום גורם ממשלתי לא לקח עד כה אחריות. ראש הממשלה בנט התחייב לשמור עליו ואמר שדין המזבח כדין הכותל המערבי. הגיע הזמן לממש את ההבטחה", היא מוסיפה.

לדבריה, "לפלסטינים אין ערך לאתר הזה ולכן אין להם שום עניין בו. כאן גם לא נראה שהיה שוד וחיפשו עתיקות למכירה, אבל פשוט הרס לשמו".

שרגאי מוסיפה נתון עגום. "ערכנו סקר ראשוני שהקיף את כל האתרים הארכיאולוגיים ביו"ש והבנו שמשהו רע מאוד קורה. המסקנות הן ברורות וקשות: 80% מהאתרים הארכיאולוגיים ביהודה ושומרון נפגעו בצורה בינונית וקשה. כשאתר ארכיאולוגי נפגע אי אפשר לשחזר את זה. זה כמו שמד"א יגיע אחרי שהחולה מת. לדעתנו צריך להעתיק את הסמכויות של רשות העתיקות שפועלת ברחבי המדינה ותפעל גם ביהודה ושומרון. הרשות לא פועלת מעבר לקו הירוק ושם פעיל המנהל האזרחי בכוח אדם קטן ומצומצם. אם מדובר בשטחי B גם המנהל מסיר אחריות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו