הרב יעקב מדן
הרב יעקב מדן צילום: הלל מאיר/TPS

הציבור הדתי – הציוני הוציא מקרבו בדור האחרון אישי מפתח לא מעטים במדינה בתחומי הביטחון, הכלכלה, הרפואה, החברה והמשפט. מנקודת מבטי האישית ההצלחה החינוכית הגדולה ביותר שלנו היא חבורת לומדי התורה שהצלחנו להעמיד.

מדובר בצעירים מוכשרים, העושים לילותם כימיהם על תורת ה' במסירות אין קץ וברמה גבוהה, ובמידה רבה בזכותם הציבור שלנו כולו קשור לתורה ולמצוות. כך הציבור שלנו לא נשחק עד דק מול מטחנות התרבות העולמית בשאלות הזהות, הערכים ובעיקר המשפחה ובשאלת הקשר שלנו אל הברית שה' כרת עמנו בימי האבות והאימהות וביציאת מצרים ואחריה.

חבורת לומדי התורה הצעירים בגיל תחילת הקמת המשפחה נותנים את שנותיהם הטובות ביותר לקשירת הציונות הדתית אל מה שאבותינו מסרו נפשם עליו באלפי השנים שבהן נאבקנו במלחמת הישרדות על זהותנו. הם יעמדו בדור הבא בהנהגתה התורנית של הציונית הדתית וגם של כלל הציבור, הם יכתבו את ספרי ההלכה שיתמודדו מול החדשנות והקשר שלה לתורת ה' והם יעמדו בראש הפירמידה החינוכית במה שנרצה להנחיל לבנינו מן הערכים שעליהם גידלו אותנו אבותינו.

לחבורה יקרה זו ישנן שותפות למשימה. בנות זוגם של לומדי התורה הן נשים תלמידות חכמים ולומדות תורה ואחרות הנוטלות על עצמן במסירות את לימודי הקריירה האקדמית שלהן, את עיקר פרנסת הבית ואת גידול הילדים הקטנים. הן נושאות בגבורה את האלונקה הכבדה על כתפיהן, האלונקה שעליה מונח עתיד התורה בציונות הדתית בדור הבא. אוי לנו אם עתידה של התורה בעם ישראל יהיה תלוי רק בציבור החרדי, הנושא אותה אף הוא במסירות ובתחושת שליחות חשובה, אך בדרכו שלו.

על נשים אלו ראוי שנאמר מילים ספורות: סדר יומן כאמור, עמוס לעייפה בדברים הנזכרים וגם במה שהן תובעות מעצמן בתחום שמירת המצוות. ברוב המקרים, בגלל הנתונים הנזכרים, הן אינן משופעות בכסף רב.

עליהן לוותר על מנעמי חיים רבים שבנות גילן זוכות להם. הן גם אינן יכולות להרשות לעצמן מכשירי חשמל מקלי חיים כמדיח כלים, שואב אבק, מעבדי מזון וכו'. ברוב המקרים אני בטוח שבן זוגן הוא עזר כנגדן, ועדיין הצורך בנחישות, בהתמדה, במסירות ובמיעוט שינה מלווה אותן 7/24. מקור כוחן הוא תחושת השליחות. גזירתו החריגה של שר האוצר, ליברמן, למנוע מהן את מה שניתן כמעט לכל אזרחית במדינה, השתתפות הממשלה בתשלום המעונות, רחוקה מאוד מלהקל עליהן.

מה שניתן לכל סטודנט באוניברסיטה או במכללה כלשהי, בלימודי מקצועות בכל תחומי החיים (כולל מקרא, מחשבת ישראל ותלמוד) נשלל מהן. מדובר בסכום כסף חודשי שאצל רובנו, אם יישלל מעמנו יעורר אנחה ותו לא, אך אצלן הסכום הזה הוא קניית משחת העור והחיתולים לילד, חימום מינימלי, ביגוד מינימלי ואוכל. כן! גם האוכל.

תלמידי החכמים הצעירים, בני זוגן של הנשים הנזכרות, חדורי תחושת שליחות ועתידים לתרום לעם ישראל הרבה מפרי לימודיהם. חזקה עליהם שלא שכחו את עם ישראל. רובם הגדול יוצאי יחידות קרביות, הם משרתים כל שנה במילואים ושימשו בחייהם כמדריכים בתנועות נוער ובשאר שליחויות. עתה על נשיהם לעזוב עבודה או קריירה לימודית ולשמור על ילדיהן בבית, כיוון שאין באפשרותן לממן את המעונות. מה בדיוק תרוויח מדינת ישראל מכך בדור הבא?!

לפני זמן הועלו הצעות להחריג את הציונות הדתית מן הגזירה באמצעות סעיף מיוחד לאברכים ששירתו בצה"ל. אינני אוהב את תיבת נוח שאנו מצילים בה רק את עצמנו מן הגזירה הבלתי צודקת, ומותירים את נשות האברכים החרדים לבדן במאבק. הן מקיימות בגבורה רבה את משפחתן על עול הלימודים, הפרנסה וגידול הילדים כמעט לבדן, ועתה תצטרכנה גם לשמור על הילדים במקום לשים אותם במעון תמורת כסף שאין להן.

שני אחראים עיקריים אני רואה לגזירה הבלתי צודקת: שר האוצר ליברמן, שקיים אצלי חשד, שהוא משיב מלחמה שערה באמצעות אחריותו על כספי המדינה מול כרזות חרדיות בוטות שעלו נגדו פעם אחר פעם. זכותו להשיב מלחמה, אך אסור שנשות האברכים החרדים ונשות האברכים בני הציונות הדתית יהיו ראשונות בטווח האש במלחמה זו.

האחראי השני הוא הציבור שלנו, ששמע על הגזירה, כחכח בגרונו, נאנח משהו, עבר הלאה לסדר היום והותיר את נשות האברכים לבדן במאבקן. מתוך כלל הציבור אני רואה שני אחראים עיקריים:

1) חברי הכנסת של ימינה, האמורים לייצג במשהו את הציונות הדתית, מפתחות הקואליציה בידם והם עונים בקול ענות חלושה על הניסיון לשבור את חוד החנית במאבקנו על קיום התורה בציונות הדתית.  

2) אני, שלמרות שאולי יכולתי להשפיע במשהו, לא עשיתי דבר עד עתה. עכשיו אני שב בתשובה, חוזר בי ומנסה להיאבק למען אותן נשים ובני זוגן. אני מאוד מקווה שגם האחראים האחרים, למרות טרדותיהם הרבות והמוצדקות, יעשו כך גם הם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו