אביו ואחותו של אלי קיי בדיון השבוע בבג''ץ על הריסת בית המחבלים
אביו ואחותו של אלי קיי בדיון השבוע בבג''ץ על הריסת בית המחבלים צילום: ערוץ 7

סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA) שמתיימרת להציג נתונים על נפגעים מהסכסוך הישראלי-פלשתיני, תפסיק לציין ברשימה נפרדת את ההרוגים הישראלים שנחשבים ל"מתנחלים".

בערוץ 7 פורסם בחודש שעבר כי אתר הסוכנות מפלח את הנתונים על הנפגעים הישראלים ל-3 קבוצות - כוחות הביטחון, אזרחים, ו"אזרחים מתנחלים".

לאחר הרצחו של אלי קיי ז"ל בפיגוע בירושלים, הוא נספר במניין הנפגעים כ"מתנחל", זאת על אף היותו תושב העיר מודיעין ועל אף שהדבר פורסם באופן גלוי בכלי התקשורת.

בעקבות הפרסום בערוץ 7 ולאחר פניית שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן למזכ"ל האו"ם, סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA) תפסיק לסווג בנפרד את ה"מתנחלים". אלו יירשמו ברשימת ההרוגים הישראלים, תוך ציון בסוגריים שמדובר ב''מתנחלים''.

צילום: האו''ם

"ההבחנה של האו"ם בין סוגי הנפגעים הישראלים מעמידה בספק לא רק את המחויבות של הארגון לעקרונות המקובלים במשפט הבינלאומי, אלא גם מעלה את השאלה המטרידה - האם האו"ם והסוכנויות שלו רואים ברצח בדם קר של "סוגים מסוימים" מאזרחי ישראל מעשה מוצדק?", כתב ארדן במכתב שהעביר למזכ''ל האו''ם. "ממשלת ישראל אינה יכולה להשלים עם הוזלה או זלזול בחיי אזרחינו. חייהם של כל אזרחי ישראל חשובים באופן שווה, ואנחנו מצפים שכך גם האו"ם יתייחס לחיי אדם. אני דורש כי תנקוט בפעולה לתיקון העוול החמור באופן מיידי".

שי גליק מנכ"ל ארגון ''בצלמו'' שפנה גם הוא אל האו"ם, מסר בתגובה: "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.
אני שמח שפנייתי ופניית ידידי השגריר גלעד ארדן לאו"ם לתקן את העוול שישנו הבדל בין רצח יהודי בקו הירוק לרצח יהודי ביהודה ושומרון נענתה. והסיווג המפלה בין דם לדם בוטל.

"לצערי עדיין מופיע בסוגריים המילה מתנחלים ונפעל לבטל גם זאת. אני מקווה שזה יהיה סנונית בשינוי של האו"ם כלפי ישראל וכלפי טרור כלפי ישראלים. אנחנו נמשיך ולא נוותר. אני רוצה גם להודות לשר החוץ יאיר לפיד שפעל רבות בעניין מאחורי הקלעים עד לפיתרון הבעיה", כך גליק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו