עו"ד טלי גוטליב
עו"ד טלי גוטליב צילום: ערוץ 7

בעקבות הדיווחים על גישושים לעסקת טיעון מול יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, שוחחנו עם עו"ד טלי גוטליב ובתחילת הדברים תהינו אם הצעות מסוג זה מגלות חולשה של מי, של הנאשם או של התובעים?

"הצעות כאלה מלמדות על פחד של הפרקליטות", היא קובעת נחרצות ומבהירה כי מניסיונה "בכתב אישום בעבירות שוחד מרמה והפרת אמונים, שוחד הוא עבירת הבסיס החמורה שגלומה בה חומרה רבה וסיכון למאסר לו אדם יורשע בה. כל עבירות המרמה והפרת האמונים נועדו ליצור אווירה ולהשחיר את פניו של נתניהו. תיק השוחד נחרב על ידי תשעה עדים שחירבו את התזה של התביעה".

בהקשר זה מציגה עו"ד גוטליב מספר תזכורות מעדויות התביעה ובהן עדותו של מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שכעד תביעה העיד שנתניהו הציע לארדן להיות שר הפנים וארדן ביקש לעכב את המינוי ב-15 ימים על מנת שיוכל להשלים את חקיקת תקנות השוק הסיטונאי. נתניהו, שיכול היה לנצל הזדמנות זו לטובת בזק, מקבל את בקשת ארדן ומאפשר לו להשלים את המהלך הפוגע בבזק "ופועל לטובת הציבור ולגיוון תקשורתי ושמירת השוק החופשי". השופט אף שאל את ברגר, מנכ"ל המשרד לשעבר, אם מדובר בפגיעה בבזק, וזה השיב שאכן כן.

דוגמא נוספת היא עדותו של יו"ר ההגבלים העסקיים שקבע שעסקת בזק הייתה תקינה, כך גם עדותו של אילן ישועה שלימדה על כך שלא הייתה היענות חריגה לסיקור חיובי לטובת נתניהו, אלא דווקא למתנגדיו הפוליטיים. כך גם עדותו של ניר חפץ שקבע שנתניהו לא שלח אותו לדבר על טובות הנאה רגולטוריות והשופטים מבהירים שהעדות לא רלוונטית והפרקליטות לא תוכל להשתמש בה. "משום כך הם הביאו את זה כעדות אווירה בלבד".

גוטליב מציינת כי מעדות ניר חפץ עולה שבעיני נתניהו נחשב היה וואלה לאתר זניח ולא מעבר לכך.

"גילינו גם את תיאטרון האבסורד בתזת ניגוד העניינים סביב המיזם שרצה לשתף פעולה בין ירדן הרש"פ וישראל ונתניהו הגיע לירדן יחד עם מילצ'ן כדי לעודד מיזמים כלכליים שכאלה. מסתבר שלשיטת התביעה מילצ'ן היה צריך להגיע לירדן בטיסת קונקשן...".

עוד מציינת גוטליב כי במהלך העדויות התברר שמינוי פילבר לא היה מינוי של נתניהו כלל ועיקר כפי שניסתה התביעה להוכיח, אלא מינוי שהומלץ על ידי ניר חפץ כאשר נתניהו הציע לו את תפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, כי רצה להמשיך בקשריו הכלכליים.

"עד כה", היא קובעת, לא הוכח "כלום ושום דבר" בענייני שוחד. "חפץ אומר אחרי חקירות נוראיות ומשפילות שהוא אמר לחוקרים אין לו מה לתת להם בתיק 400 שמדהים אותו בחוסר ההיגיון שבו. הוא סיפר שכששמע שמאשימים את נתניהו בסיקור חיובי כשוחד הוא גיחך מגודל האבסורד, אבל את החוקרים זה לא עניין".

"אף אחד לא ביקש לפסול את עדותו של ניר חפץ, כי היא חיזקה את עמדת ההגנה בצורה מוחלטת", אומרת גוטליב ומוסיפה כי במהלך העדויות "קיבלנו הצצה לדרך שבה הפרקליטות נהגה כשהיא סימנה מטרה וקידשה כל אמצעי".

בדבריה היא מזכירה שמדובר בתיק המלווה על ידי טובי הפרקליטים ולטעמה "דברי מנדלבליט הוכיחו זדון נגד נתניהו באופן פרסונלי. תיק השוחד נחרב ולכן הפרקליטות מבינה שמוטב לה להעלות הצעה שתביא את התיק לכדי סיום. לא בכדי מוחקים עבירת שוחד אחרי השימוע שבו דחו את טענות הסנגורים, ובעיניי לא שמעו אותם בכלל".

"הצעה כזו מלמדת אותי שהפרקליטות חוששת מהכרעת דין שתגרום לשבר אמון אדיר ובלתי נתפס במערך הפרקליטות שלא בדקה, לא הפעילה שיקול דעת ופעלה מתוך שיקולים זרים וגרמה להפיכה שלטונית בדרכים כאילו חוקיות. מי שמציע למחוק עברת שוחד מבין שאין לו כלום כדי לבסס עברה כזו".

לשאלתנו אם הייתה היא עצמה מציעה לנתניהו לקבל את ההצעה, אומרת גוטליב כי היא מקפידה שלא להשיב על שאלות תיאורטיות, אך היא יכולה לומר שהצעתה לקבל עסקת טיעון מגיעה לאחר שהיא "שוקלת את הסיכון שטמון בתיק, את האמון המסוים שיש לי לבית המשפט ואת הפוטנציאל הראייתי שיש לתיק. ברור לי שכשהורידו את עברת השוחד והשאירו רק את עבירת הפרת האמונים אומר בזהירות שהסנגורים צריכים לבדוק אם יש או אין קלון. אם אין קלון אולי אבין את ההמלצה שלהם לסגור את התיק בצורה שתאפשר לנתניהו לחזור לחיים הפוליטיים".

"התיק הזה נחרב ואותי זה לא הפתיע. צר לי שהוא הוגש מלכתחילה", אומרת גוטליב המפצירה לדאוג "שלא יהיה הסדר שמשאיר לשיקול דעת את עניין הקלון,. לזאת היא מוסיפה כי מהיכרותה את נתניהו הוא "אדם חכם וחזק ובזכות תעצומות הנפש שלו הוא העביר אותנו את המסלול הזה של ניהול המשפט שבלעדיו היו יכולים לספר לנו שיש שיקולים כאלה ואחרים לסגירת התיק. היום אנחנו יכולים לומר שהפרקליטות הגישה כתב אישום בלי שבדקה חומרי ראיות ועשתה זאת בזדון. הוגש כאן כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן מבלי שעמד בבסיס אישום השוחד בדל דבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו