אהרן ברק
אהרן ברק צילום: Miriam Alster/FLASH90

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרן ברק, התייחס היום (ראשון) בריאיון לתמר אלמוג בכאן רשת ב למעורבותו במגעים להסדר טיעון עם נתניהו.

בריאיון לתוכנית בחצי היום הוא הסביר: "אמרתי שנתניהו היה מגן על מערכת בתי המשפט, וזה נכון. בכל פעם שהיו התקפות על בית המשפט ופניתי אליו כנשיא הוא היה מגן. יחד עם זאת, מרגע שהוגש נגדו כתב אישום חלה תפנית חדה וחמורה בעמדתו, והוא הופך במקום המגן של בית המשפט למנתץ של המערכת הזו".

"עמדתי היא שמן הראוי לאשר את עסקת הטיעון, משום שהאישור הזה מוציא את העוקץ מההריסה של מערכת בתי המשפט", הסביר נשיא העליון בדימוס. "נתניהו בעצם אומר 'אני מודה' שהוא אחראי על האישום שניתן. אני חושב שזה דבר כל כך חשוב ודרמטי, ושבמשקולות הפנימיים של האיזונים ידו על העליונה".

מוקדם יותר, ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לחשש מהתפרקות הממשלה בעקבות הסדר טיעון עם נתניהו, ואמר: "זו ממשלה של עשייה. לכל הפרשנים הפוליטיים, לצד כל הגרפים והתרחישים – תנוח דעתכם, ממשלת ישראל עובדת ותמשיך לעבוד למען אזרחי ישראל".

נפתלי בנט לפרשנים הפוליטיים: הממשלה יציבה לע"מ

שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס הבוקר למגעים להסדר טיעון, וטען בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "איפה הצדק והמידתיות? פאינה קירשנבאום קיבלה 10 שנים בכלא על עבירות חמורות פחות. זה לא צדק, אני פונה לאנשי מערכת המשפט ואומר להם – תראו מה אתם עושים".

על סעיף הקלון הצפוי בעסקה, שירחיק את נתניהו מהמערכת הפוליטית, ליברמן הוסיף: "ברור שהוא ינסה לחזור לפוליטיקה בכל הזדמנות. אנחנו נראה מסע לחצים על הנשיא. ממש קמפיין עם הדרישה להעניק לו חנינה. בטח ימצאו איזה פטנט שזה יקרה".

חבר הכנסת יואב קיש התייחס גם הוא לנושא, ואמר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה כי "הייתי רוצה שנתניהו יוכיח את האמת בבית המשפט. מצד שני, בהליך עצמו יש לא מעט עינוי דין. עוד חמש-שש שנים בבית המשפט ומיליונים שיוצאים על ההגנה. אני יכול להבין כל אדם, בטח נתניהו, שמוכן ללכת למקומות שאחרת לא היה הולך אליהם כדי לחסוך את עינוי הדין".

אתמול פורסמו בכאן 11 פרטים חדשים על המעורבות של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, במגעים לעסקת טיעון בין ראש האופוזיציה בנימין נתניהו לפרקליטות. לפי הפרסום, הפנייה לברק, כדי שיסייע במגעים מול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הייתה מטעם נתניהו. פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר נפגשו עם נשיא העליון לשעבר פעמיים ושוחחו עמו כדי לקדם את ההסדר, עוד בזמן כהונתו של היועץ הנוכחי מנדלבליט.

מנדלבליט מוכן להסדר במסגרתו תהיה הודאה בשתי עבירות הפרת אמונים, קלון מלא, מאסר על תנאי וכמה חודשי מאסר בעבודות שירות. ברק אמר למנדלבליט כי עסקה בתנאים כאלה מקובלת עליו. אך סלע המחלוקת הוא עודנו הקלון.