דב הלברטל
דב הלברטל צילום: ערוץ 7

נתניהו לא יכול לקבל את עסקת הטיעון. הסיבה העיקרית היא: הוא חייב זאת לבוחריו. בחירות אחרי בחירות הצביעו מאות אלפים ויותר מכך, אך ורק לנתניהו. רוב העם רוצה לראות אותו ראש ממשלה. גם היום. 

נתניהו לא יכול להפר את רצון העם. אם הוא יקבל את עסקת הטיעון, היא בהכרח תכלול קלון, דבר שלא יאפשר לו לחזור לחיים הפוליטיים למשך תקופה ארוכה מאוד, שהיא נצח במושגים ישראלים. המשמעות היא הפרת אמונם של למעלה ממיליון איש. 

זה השיקול המרכזי, למרות שאין להקל ראש בשיקול אחר, והוא להוכיח את השחיתות העמוקה בפרקליטות ושל היועץ המשפטי. אם זו הייתה הסיבה העיקרית, היה מקום לפקפק אם לא לקחת את עסקת הטיעון. כי אחרי הכול, במובן האישי, נתניהו עומד בדילמה ממש לא פשוטה. 

המציאות היא שעומדים נגדו שלושה תיקים. אם תתקבל טענת השוחד, הוא עלול לקבל מאסר בפועל, כולל קלון. גם האישומים במרמה והפרת אמונים יכולים להוביל אותו למאסר בפועל ולקלון. כך היה אצל אולמרט. 

כך שאם נסתכל מנקדת מבטו, לא ברור איך הוא בכלל ישן בלילה. הסיכון נגדו למאסר בפועל, הוא לא קלוש. תיק אלף הוא יותר חזק מהשאר. ובפרט, אחד יודע איך הוא נכנס למשפט, ולעולם לא ידע יצא ממנו. כך שברמה האישית, יתכן מאוד שעסקת הטיעון משתלמת גם עם קלון בצידה. 

הודאתו של נתניהו באישומים, לא תהיה משמעותית מבחינה ציבורית, כי כל אחד מבוחריו, ולא רק מבוחריו, יבין או יחשוב שהוא אולץ לכך. 

יתכן שמבחינה אישית, הוא עומד גם בפני בעיה כלכלית לא פשוטה של המשך ניהול המשפט, ואולי גם בערעור בעליון בעלות של מיליוני שקלים רבים. לא קל להוציא את זה, גם לאדם שיש לו. בפרט שלא מופרך שהוא יפסיד. 

ואסור להיות שאנן, כי אם המשפט יימשך הפרקליטות ומערכת המשפט יעשו הכול כדי לא לצאת מושפלים. המשמעות היא שיתכן שיחפשו אותו בתיק אלף, ושם יאשימו אותו ויענישו אותו.

בכל מקרה, האישומים התקדימיים נגד נתניהו עומדים לפרשנות של בית המשפט. ופרשנות היא דבר נזיל. ואם בית המשפט המחוזי יגיע לפרשנות שמדובר בשוחד, זה לא יהיה טוב לנתניהו. וסיכויי הערעור על החלטה של המחוזי להאשים, אינם פשוטים.

לכן, מבחינה אישית, יכולה להיות נטייה לקבל את עסקת הטיעון, כי לא אבין איך נתניהו יישן בכל הלילות עד ההכרעה הסופית, מפחד להיות מאחורי סורג ובריח. כל אדם היה רועד מפחד מאפשרות זו. בוודאי איש מוערך, ראש ממשלה המכהן ביותר במדינת ישראל ואיש מעלה כמו נתניהו.  

לכן, הטיעון המרכזי המכריע על נתניהו שלא לקבל את העסקה, היא העם העומד מאחוריו. העם שדוחף אותו, ודורש ממנו לעמוד בראש ממשלת ישראל בבחירות הבאות. נתניהו חייב להישמע לקול העם.