בדיקות קורונה
בדיקות קורונהצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה נפתלי בנט הכריע כי תקופת הבידוד תקוצר לחמישה ימים, בכפוף לשתי בדיקות שיבוצעו ביום הרביעי והחמישי.

מאומתים מחוסנים יצטרכו להיות ללא תסמינים ולקבל שתי תוצאות שליליות ביום הרביעי והחמישי לבידוד כדי לסיים אותו. לא-מחוסנים שנחשפו למאומתים יסיימו חמישה ימי בידוד ויידרשו לבדיקת אנטיגן מוסדית עם תוצאה שלילית. מחלימים לא יצטרכו אישור רופא כדי להשתחרר מהבידוד.

בתוך כך, ראש הממשלה נענה ליוזמת שר הבריאות ניצן הורוביץ לחלק לכל אזרח שירצה בכך 2-3 ערכות בדיקת קורונה.

בנט אמר: "מדינת ישראל עומדת עכשיו בפני שיא תחלואת גל האומיקרון. לכן אנחנו רואים הרבה מאומתים והרבה מבודדים, והדבר הזה יוצר עומס כבד על המשק. לכן, קיבלתי החלטה יחד עם שר הבריאות, מערכת הבריאות ומומחים, לקצר את ימי הבידוד מ-7 ימי בידוד ל-5 ימי בידוד.

''החלטה זו תאפשר מצד אחד, להמשיך לשמור על בריאות הציבור, ומצד שני, אמנם קשה, אבל לקיים את הכלכלה בתקופה הזאת כדי שנעבור את הגל הזה בשלום", הוסיף ראש הממשלה.

מוקדם יותר הודיע משרד החינוך על החרפה במצבם הנפשי של תלמידי מערכת החינוך. השרה יפעת שאשא ביטון אמרה כי "חייבים באומץ לבטל את הבידוד לילדים בריאים בכדי שנוכל להחזיר את המערכת לשגרה פיזית בבתי הספר ולהציל את הילדים".

מנתוני משרד החינוך עולה כי חלה עליה של כ- 43% בטיפולים של תלמידים המצויים בסיכון לאובדנות, אשר נערכים בשירותים הפסיכולוגיים חינוכיים. עלייה מ- 829 טיפולים (שנת 2020) ל- 1,184 טיפולים (שנת 2021).

נוסף לזאת, חל גידול בהערכות הסיכון מ- 2,780 הערכות (בשנת 2020) ל- 3,072 הערכות (שנת 2021).

מחקר במימון של המשרד אשר בוצע על ידי פרופ' מירי שרף מאוניברסיטת חיפה (דצמבר 2021) מצביע אף הוא על ממצאים מדאיגים. לפי נתוני המחקר, קרוב ל- 60% מקרב תלמידי היסודי (מתוך מדגם של 489 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור.

בקרב תלמידי חטיבות הביניים והחטיבה העליונה 67% (מתוך מדגם של 845 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור.

שרת החינוך ד״ר יפעת שאשא ביטון: ״הדבר החשוב מכל הוא לשמור על השגרה החינוכית של תלמידי ישראל, מתוך הבנה שבלי מסגרת הילדים ובני הנוער מתדרדרים לבדידות, דיכאון, חרדה ואפילו אלימות קשה. תלמידי ישראל עברו שנתיים קשות שהותירו בהם צלקות ונזקים חברתיים-פסיכולוגיים שאנו, במערכת החינוך, עושים הכל כדי לתת להם את המענה המיטבי.

''אני שמחה ומברכת על הנחיית השר לקדם את קיצור הבידודים ל- 5 ימים, אך לא די בכך. משרד הבריאות חייבים באומץ לבטל את הבידוד לילדים בריאים בכדי שנוכל להחזיר את המערכת לשגרה פיזית בבתי הספר ולהציל את הילדים. משרד החינוך ימשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את בריאות התלמידים, על היבטיה השונים, בגנים ובבתי הספר״, הוסיפה.
_____