אריק זמור
אריק זמור צילום: רויטרס

המועמד היהודי-צרפתי לנשיאות צרפת, אריק זמור, הורשע היום (שני) על ידי בית המשפט בפריז בהסתה לשנאה וגזר עליו קנס של 10,000 יורו.

הקנס הוטל על זמור לאחר שבתוכנית טלוויזיה בשנת 2020 הוא כינה את ילדי המהגרים המוסלמים במילים "רוצחים, גנבים ואנסים".

במהלך התוכנית התבטא זמור בחריפות קשה נגד מהגרים מוסלמים הנכנסים לצרפת וילדיהם הנכנסים ללא ליווי הוריהם למדינה, והוסיף כי "אין להם סיבה להיות כאן. הם גנבים, הם רוצחים, הם אנסים, זה כל מה שהם עושים. צריך לשלוח אותם בחזרה למדינותיהם". לאחר פסק הדין של בית המשפט בפריז היום, פרסם זמור פוסט ברשתות החברתיות בו התלונן כי בית המשפט מגביל את חופש הביטוי. "יש צורך דחוף לגרש את האידיאולוגיה מבתי המשפט", אמר זמור.

עורך דינו של זמור, אוליבייר פרדו, אמר כי המועמד לנשיאות שומר לעצמו את הזכות לערער על הקנס שהוטל עליו וההרשעה בגין פרסום דברי שנאה.

במהלך המשפט טענה התביעה כי "דבריו של זמור היו מקוממים, מזלזלים, וחצו את גבולות חופש הביטוי". זמור בן ה-63 התפרסם בזכות עמדותיו והתבטאויותיו האנטי-מוסלמיות וההתנגדות שלו להגירה המוסלמית לצרפת. הוא כבר הורשע פעמיים בגין פרסום דברי שנאה.

זמור הודיע לפני מספר שבועות כי הוא מתכוון להתמודד מול עמנואל מקרון לתפקיד נשיא צרפת. ההחלטה שלו להתמודד הגיעה לאחר שסקרים הראו כי הוא יוכל להגיע למקום השני בבחירות, במידה ויתמודד, וכי הוא זוכה לתמיכה גדולה בקרב מצביעי הימין בצרפת.