צילום המגילה בטכנולוגיה של נאס"א
צילום המגילה בטכנולוגיה של נאס"א צילום: מורן חג'בי, רשות העתיקות

לרגל חגיגות יום הולדתה ה-73 של הכנסת והתערוכה החדשה לציון 55 שנים לחנוכת משכן הכנסת, נחשף לראשונה העותק המשוחזר של מגילת המשכן, מגילה ייחודית שהייתה אחד משיאי טקס חנוכת משכן הקבע של הכנסת.

במהלך האירוע, העניקה הכנסת מגילת הוקרה מיוחדת לברונית דורותי דה רוטשילד. המגילה, שנחתמה על ידי יו"ר הכנסת קדיש לוז, ראש הממשלה לוי אשכול והנשיא זלמן שז"ר, העלתה על נס את פעילות משפחת רוטשילד - החל מהסיוע למושבות הראשונות וגאולת האדמות עם התחלת ההתיישבות הציונית בידי אבי המשפחה, "הברון הידוע", אדמונד דה רוטשילד, וכלה בתרומה הנכבדה בצוואת בעלה המנוח, גיימס דה רוטשילד, על סך מיליון לירות - תרומה שאפשרה את הקמת משכן הכנסת.

במהלך הטקס, הודתה הברונית על המגילה, ואמרה כי "הכנסת לא תוכל למלא את מקומו של בית המקדש, שפעל לא רחוק ממנה. אבל כשם שחורבנו היה סימן לראשית פיזורנו, כן תהיה הכנסת סמל לראשית קיבוץ גלויותנו".

לצורך הפקת תערוכת המשכן, שאמורה לחשוף למאות אלפי המבקרים שמגיעים לסיורים, דיונים וטקסים בכנסת, את אחד מהאירועים החשובים בתולדות המדינה – טקס חנוכת המשכן - העבירו בארכיון הכנסת את המגילה המקורית, שהוענקה לברונית והושארה בכנסת, לתיעוד לדורות הבאים.

שרון סופר, אוצרת האומנות במשכן, ומי שאצרה את התערוכה, הבחינה כי חתימות ראשי המדינה שעל הקלף דהו כמעט לחלוטין במרוצת השנים, ופנתה לרשות העתיקות, בתקווה כי הטכנולוגיה שאיפשרה את חשיפת הכתב העתיק במגילות מדבר יהודה, תוכל לסייע לשחזר גם את החתימות במגילת המשכן. שי הלוי, צלם פרויקט מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות, לקח על עצמו את המשימה, ובעזרת מערכת הצילום המולטיספקטראלי, שנבנתה במיוחד לצורך תיעוד ומחקר של המגילות בנות האלפיים, בעזרת טכנולוגיה שפותחה בנאס"א, תיעד את מגילת המשכן והצליח לחשוף את החתימות הדהויות.

לצורך הצילום הייחודי, שהתבצע במעבדת מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות, נעשה שימוש בחיתמה הספקטרלית הייחודית שמופיעה בכל יסוד כימי ומינרולוגי, ובעזרתו התאפשרה הדגשת החתימות. בכנסת התרגשו מאוד מהליך השחזור והודו לצוות הרשות. "אין ספק כי הטכנולוגיה הייחודית של רשות העתיקות מאפשרת לנו לשמר את העבר למען הדורות הבאים", אמר מנכ״ל הכנסת גיל סגל.

יו״ר הכנסת ח״כ מיקי לוי: "התערוכה הזאת מחברת בין מעמד הכרזת העצמאות לבין חנוכת משכן הכנסת, והיא מתנה אמיתית ליום הולדתה ה-73 של הכנסת. כולי תקווה כי גל האומיקרון יסתיים במהרה, כדי שאזרחי המדינה יוכלו להגיע לסיור בכנסת ולחזות בה".

מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר ש"מגילות מדבר יהודה הן נכס מורשת עולמי ראשון במעלה, וככאלה, רשות העתיקות דואגת לתיעוד ולשימור מיטבי של הקטעים הקדומים. אנחנו שמחים לחלוק את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, שפותחה עבור המגילות הקדומות, עם כנסת ישראל. היהודים שכתבו אותן לפני 2000 שנה, בודאי לא חלמו שהרגע הזה יגיע".