אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, התייחס הבוקר (רביעי) לתחקיר "כלכלסיט" ולפיו משטרת ישראל משתמשת בתוכנת הריגול פגסוס של NSO כדי לפרוץ מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראלים ללא צווי חיפוש או האזנה.

בר לב אמר כי ''אין פרקטיקה של האזנות סתר, או חדירה למכשירים, בידי משטרת ישראל ללא אישור שופט.
‏יחד עם זאת בכוונתי לוודא כי לא מתבצע שום עיגול פינות בנושא NSO וכי כל דבר נבדק ומאושר על ידי שופט ברחל בתך הקטנה״.

חברת הכנסת אמילי מואטי (העבודה) הגיבה לתחקיר ואמרה: ''איש לא חשב שעלילות הNSO יסתיימו בתקריות דיפלומטיות בלבד ולא יעבוד נגדנו פנימה. החשיפה של תומר גנון תובעת בדיקה מיידית של הרשויות. מתכוונת לבקש דיון מיוחד בוועדה לביטחון פנים, שתניע הליך של בדיקה בהקדם''.

השר בלי תיק אלי אבידר קרא "לעצור מיד את השימוש בתכנות ריגול נגד מוחים ומפגינים וכנגד כל מי שאינו מוגדר כיעד טרור.

"מדובר באזעקת חירום לציבור הדמוקרטי במדינת ישראל, שלאורך המאבק העיקש נגד איכוני השב"כ ופגיעה בחירות האזרחים, העדיף לשתוק ולא לעסוק בפריצת הגבול שבין המדינה לחירות האזרח.

"שימוש המשטרה בטכנולוגיה אזרחית/צבאית כדי למנוע ולהגביל הפגנות לגיטימיות, הוא פגיעה אנושה בקודש הקודשים של הדמוקרטיה - חירות האזרח. והכל נעשה במחשכים. בתקופת הממשלה הקודמת התברר כי כל מי שהפגינו נגד הממשלה הם לא פחות "ממתנגדי משטר , כפי שעלה במסמכים שנידונו במועצה לביטחון לאומי. רק שאיש לא העלה על דעתו שהמשטרה תשתמש בטכנולוגיות חודרניות ללא אישור שופט''.

לדברי אבידר, ''זהו המדרון החלקלק שדיברנו עליו בשנתיים האחרונות, אשר דורס ומעלים את גבול שבין המדינה לאזרח. החשיפה הזאת מטלטלת. אני קורא לשר לביטחון פנים לעצור מייד את השימוש בתוכנות ריגול כנגד מוחים ומפגינים, וכל שימוש שאינו עונה להגדרה - טרור. להחזיר את השימוש בכלים אלה לאישור של שופט''.