ח"כ מאיר פרוש
ח"כ מאיר פרוש צילום: ערוץ 7

לאחר ההפסד של הקואליציה במליאה עם נפילת חוק הגיוס תיאר ח"כ מאיר פרוש על דוכן המליאה את הנסיבות המפתיעות שהובילו להכשלת החוק.

"מאת ה' היתה זאת היא נפלאת בעינינו. דקות לפני תחילת ההצבעה עמדנו מאחורי המליאה ובדקנו את שמות הנוכחים והנעדרים והיינו משוכנעים שהקואליציה תצליח להעביר את החוק ששולל סמכויות משר הביטחון להעניק דיחוי ללומד תורה. חשבנו שהחוק הזה עובר".

פרוש אמר: "והנה פלא - וכבר אמרתי 'מאת ה' היתה זאת' – אף אחד לא ציפה שחברת כנסת ממרצ זועבי היא שהצביעה נגד החוק הזה. האמת היא שהיו כמה חברי כנסת מסיעות לא דווקא חרדיות שדיברו כאן בדיון על חוק שירות הביטחון ותהו מה ההיגיון בכך שסיעת רע"מ הערבית הולכת לתמוך בחוק שקורא ליהודים ללכת לצבא בעוד שהם עצמם לא הולכים.

"הרי כל השנים אומרים שהחרדים לוקחים כסף וצריך להיות שוויון בנטל. אמרנו שהערבים האלה לוקחים כסף ולא חושבים ללכת לצבא. אדרבה הם קוראים שלא ללכת לצבא''.

בדבריו טען כי במידה והחרדים יידרשו לשרת בכפיה - הדבר יקרין גם על הצעירים הערביים. "באה ח"כ זועבי ממרצ ואומרת לעצמה שהיא איננה מעוניינת שהחרדים ילכו לצבא בכפיה בהבנה שכשיכפו על החרדים – יכפו גם הערבים.

"ומדוע לא לוקחים את הערבים לצבא? אשר לחרדים בג"ץ הבהיר שצריך שיהיה סעיף מיוחד בחוק שמסמיך את שר הביטחון להעניק דיחוי למספר כזה גול של לומדי תורה.

"רק שתדעו, הערבים לא מתגייסים לצבא לא מכיוון שלשר הביטחון יש סמכות, גם לא בגלל ששר הביטחון לא מגייס אותם בשל סעיף 36 כמו עם החרדים, אלא מדין זה שהפוקד שתפקידו לזמן אדם בגיל 18 לשרת לצבא – הוא שהחליט – כנראה לא על דעת עצמו – לא לזמן את הערבים. הרי ברור שידרשו מהחרדים ללכת לצבא בכפיה – יעשו את זה גם על הערבים.

"אז אני אומר שוב: מאת ה' היתה זאת. לא חשבנו שזה יקרה. היא נפלאת בעינינו – הפלא הגיע מח"כ זועבי שאומרת שעשתה זאת שהיא מעריכה את ח"כ הרב ינון אזולאי מש"ס ומכירה אותו כאיש הגון ולכן נהגה כפי שנהגה".

הקואליציה רשמה אמש תבוסה צורבת לאחר שמליאת הכנסת הפילה את הצעת חוק הגיוס שביקשה לקבוע מכסות ויעדים למתגייסים מקרב בני הישיבות והוגשה להצבעה בקריאה ראשונה.

הצעת החוק נפלה לאחר שהושגה תוצאה של תיקו 54:54 כשח"כ רינאוי זועבי ממרצ הפרה משמעת קואליציונית והצביעה נגדו. גם חברי הכנסת מאזן גנאיים ועמיחי שיקלי נעדרו מההצבעה.