יצחק פינדרוס
יצחק פינדרוס צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שוב נרשמה מבוכה לקואליציה לאחר שחוק הגיוס נפל אתמול (ב') בקריאה ראשונה בכנסת. בהצבעה נרשם שוויון 54-45, כאשר שלושה מחברי רע"מ תמכו בחוק, וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ, הצביעה בניגוד למשמעת הקואליציונית.

בן כספית וינון מגל שוחחו ב־103fm עם ח"כ יצחק פינדרוס, יו"ר יהדות התורה, שהסביר את המניעים להפיל את חוק הגיוס שנועד לבסס מתווה חדש לגיוס תלמידי הישיבות ובוגרי מוסדות החינוך החרדיים. "אנו נגד הממשלה, אני חושב שזה ברור. אני חושב שהממשלה גם נגד עצמה. ההצבעה הייתה גם של אופוזיציה נגד קואליציה, אבל גם עצם החוק, החוק מוזר".

עוד הוסיף, וציין שמדובר בחוק "שהתקנות שלו נמצאות בתוך החקיקה הראשית, במספרים ובכללים לא הגיוניים, זה חוק לא טוב. זה דבר שלא קיים בספר החוקים של מדינת ישראל. אם יביאו חוק טוב נצביע בעדו". לדבריו, "לכל מי שלומד תורה צריכה להיות אפשרות ללמוד תורה, בין אם חרדי או לא חרדי; והוא צריך להתגייס לצבא בין אם חרדי או לא חרדי אם הוא לא לומד תורה".

על תמיכת חלק מחברי רע"מ בחוק, אמר ח"כ פינדרוס: "שוב מוכיחים שהם כנראה בעד גיוס הערבים ומדינה ציונית. בקרוב נראה כנראה את מנסור עבאס מנחה את התקווה ומנחה את מורשת בן גוריון".

בהמשך, תקף את הממשלה, ואמר: "אנו רואים כמה היא "הומוגנית" ב-6 חודשים האלה והיא יכולה להוביל בקורונה כמו שהיא יכולה להוביל בחוקים אחרים. זו ממשלה לא מתפקדת שלא מצליחה לקבל החלטה חוץ מנושאי דת ומדינה, היא ממשלה שצריכה לעבור מן העולם".

על פי פרסומים שונים, הסיעות החרדיות עשויות לחבור לממשלה, לאחר שנתניהו יחתום על עסקת טיעון ויסיים את תפקידו הציבורי. ח"כ פינדרוס הבהיר: "אני מציע לאותו בכיר שיקום בקולו ושייכנס עכשיו לממשלה ושלא ימתין לנתניהו. הסיבה שאנחנו נמצאים בגוש המאמין בישראל היא לא תלוית אדם כזה או אחר, אפילו אדם מאוד מוערך כמו נתניהו. אנחנו נקים ממשלה רק אם המהות שלה הוא גוש מאמין. אנחנו לא מצטרפים לממשלה, אנחנו נפיל אותה או נחליף אותה".

על קמפיין התרומות של ינון לטובת ניהול משפטו של נתניהו, אמר: "אני חושב שינון עשה מעשה גדול, ראוי ונכון. קצת הכרת טוב לבן אדם שעשה כל כך הרבה למדינת ישראל. בעזרת השם אתרום לקמפיין".