גדעון לוי
גדעון לוי צילום: שלו שלום/TPS

ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן, ומנהל ישיבת חומש שמואל וונדי הגישו תביעת לשון הרע נגד העיתונאי גדעון לוי על סך 500,000 ש"ח.

התביעה הוגשה בעקבות סדרת התבטאויות של לוי נגד הישיבה ותלמידיה בראיון בחדשות 13, בתוכניתה של איילה חסון. בין השאר כינה לוי את אנשי הישיבה "תתי אדם", וייחס להם אירוע שקרי של תליית פלסטיני על עץ ושריפת כפות רגליו.

בתביעה שהוגשה בידי משרד עורכי דין מנשה יאדו, צוטט תחילה המקור של המושג "תת אדם" מדבריו של היינריך הימלר, ראש הגסטפו והאס אס על תתי האדם.

עוד צויין כי גדעון לוי מוזהה עם השמאל הרדיקלי וכי האשמותיו של הישיבה שיקריות ומכוערות, וכי אמירותיו כלפי הישיבה ותלמידיה גזעניות וחשוכות.

בתביעה פרט עו"ד יאדו את הנזק שהאשמות השווא והאמירות מסבות לישיבה וכן כי "דמם וכבודם של בני הישיבה הותר ציבורית". בסיום התביעה נדרש לוי לשלם לאנשי הישיבה פיצוי של 500,000 וכן לפרסם התנצלות.

כאמור, התביעה מוגשת בתגובה לדברים שאמר גדעון לוי בערוץ 13: "אני הייתי כמה פעמים בחומש וראיתי את האנשים, וראיתי איך הם מתנהגים, וראיתי צעיר פלסטיני שאנשי חומש תלו אותו על עץ ושרפו לו את הרגליים; יש לפחות 20 מקרים מתועדים שיצאו מחומש ולכן לאנשים האלה מותר לקרוא תתי- אדם... אם לא נוח לכם בגרון תתי אדם בואו נקרא להם חלאות אדם".

גם נגד העיתונאי החרדי ישראל פריי הוגשה תביעת דיבה על סך 100,000 ש"ח. התביעה הוגשה לאחר שצייץ פריי בחשבון הטוויטר שלו תמונה של מצבה ערבית שבורה וטען כי "מתנחלים מהמאחז העברייני חומש תקפו בתים והשחיתו מצבות".

ישראל פריי
ישראל פריי צילום: ערוץ הכנסת

בכתב התביעה נטען: "הייחוס של התמונה של המצבה השבורה להרס בזדון על ידי מתיישבי חומש מהווה השמצה שקרית ופוגענית קשה, שתכליתה היתה לפגוע בתדמית של מתיישבי חומש, להזות אותם ולהשניא אותם על הציבור".

מגדעון לוי נמסר: ''אין תגובה''

מישראל פריי נמסר: "לא מכיר את האנשים הנ"ל, מעריך את הסתפקותם במועט, 100,000 ₪ בלבד. מאחז חומש נמצא על אדמות פרטיות של פלסטינים מהכפר בורקה, על פי כל פסיקה. בנוסף, השהייה במקום אסורה בחוק. מתקשה להאמין שיש אנשים הבוחרים מרצונם החופשי לקשור את עצמם למעשי גזל, נישול, עוולה וביריונות. עוד יותר מתקשה להאמין שמי שמזהה את עצמו כפורע חוק ומפר צו אלוף, מבקש לפתע סעד ממערכת החוק. מדי הרבה סימני שאלה".

"אם אכן כפי שציינתם בבקשת התגובה אחד המדוברים נושא בתואר ראש ישיבה, אבקש להעשיר את השכלתו התורנית במצווה שהוא כנראה טרם הספיק ללמוד: 'לא תגנוב'. ולמי מבין קוראיכם שמתגורר בכפר בורקה ורואה בעיניים כלות איך גם גוזלים את אדמותיו וגם מצרים את צעדיו כדי להגן על הגזלנים, אבקש למסור את המסר המעודד הבא, מתוך נבואת ישעיהו: 'כִּי כֹה אָמַר רָם וְנִשָּׂא שֹׁכֵן עַד וְקָדוֹשׁ שְׁמוֹ מָרוֹם וְקָדוֹשׁ אֶשְׁכּוֹן וְאֶת דַּכָּא וּשְׁפַל רוּחַ לְהַחֲיוֹת רוּחַ שְׁפָלִים וּלְהַחֲיוֹת לֵב נִדְכָּאִים'", כך ישראל פריי.