הרב אלי בן דהן עם השר מתן כהנא
הרב אלי בן דהן עם השר מתן כהנא צילום: דוברות

השר לשירותי דת מתן כהנא החליט למנות את הרב אלי בן דהן ליו"ר המועצה הדתית ירושלים.

הליך הבחירה נערך בהיוועצות עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון ועם רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמר והרב אריה שטרן שתמכו במועמדותו של בן דהן.

נציין כי הרב בן דהן נכנס לתפקיד לאחר שהשר כהנא החליט לסיים את כהונתו של היו"ר הקודם יהושע ישי בשל חשדות לאי-סדרים. כיו"ר המועצה הדתית בירושלים הרב בן דהן יוביל את אחת המועצות הדתיות הגדולות והמשמעותית ביותר כיום.

הרב אלי בן דהן כיהן בעבר כסגן שר הביטחון, כסגן שר הדתות ולמעשה כשר הדתות בפועל מטעם מפלגת הבית היהודי. הוא שימש כסגן שר וחבר כנסת בין השנים 2012-2019, ובעבר שימש כמנכ"ל בתי הדין הרבניים ומנכ"ל הרבנות הראשית לישראל.

השר לשירותי דת מתן כהנא אמר כי "הרב אלי בן דהן הוא איש רב פעלים עם ניסיון עשיר בשירות הציבורי בכלל ובמנגנוני שירותי הדת בפרט".

"אני מודה לרב אלי על שהסכים לקחת על עצמו את התפקיד החשוב של ניהול שירותי הדת בעיר ירושלים. אני בטוח שבעזרת הניסיון העשיר שלו יביא שירותי דת מעולים לתושבי בירת ישראל. בעתיד נשמח להשתמש בניסיון העשיר של הרב אלי בעוד תחומים", הוסיף.

הרב אלי בן דהן אמר, "נעניתי לבקשתו של השר לשירותי דת מתן כהנא, ובברכתו של רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר והרב אריה שטרן, לקחת על עצמי את השליחות כראש המועצה הדתית בירושלים".

יו"ר הבית היהודי וסגנית ראש עיריית ירושלים הגיבה למינוי ואמרה, "אני מברכת את הרב אלי דהן, איש הבית היהודי על מינויו לראש המועצה הדתית בעיר. הרב אלי, אדם מקצועי ועתיר ניסיון אשר שימש סגן שר הדתות ומבין את המורכבות והמיוחדות של העיר. אני בטוחה שיצליח לתת מענה לכל האוכלוסיות בעיר ולשמור על הצביון הדתי כ"כ מיוחד שלה".

השר אלעזר שטרן מיש עתיד בירך "מברך את שר הדתות כהנא על מינויו של הרב אלי בן דהן לראש המועצה הדתית ירושלים. המינוי הוא חלק מהבשורה של הממשלה הזו ליהדותה של מדינת ישראל. היו ויהיו לי מחלוקות עם הרב אלי, אבל כולן לשם שמים. מינויו מביא בשורה למוסדות הדת בישראל. חשוב למנות אנשים שמעל לכל הינם ישרי דרך ואוהבי אדם".

ארגון "כושרות" בירך על מינויו של הרב בן דהן: "מינויו של הרב אלי בן דהן, אדם שמכיר את המערכת מבפנים הוא מינוי מבורך והחלטה נכונה של השר כהנא. הרב בן דהן קידם הקמת חברה ממשלתית לכשרות שתעסיק את כלל משגיחי הכשרות, ותהיה בעלת נהלי כשרות אחידים שתתקן את הכשרות הממלכתית בצורה עניינית. זו גם הצעתנו המעשית אל מול הרפורמה המחוררת ומלאת הכשלים שעברה בכנסת לאחרונה. לצערנו המהלך שלו לא יצא לפועל, אבל זו ההזדמנות להזכיר שזו האלטרנטיבה המעשית למערך הכשרות של הרבנות הראשית. נאחל לרב בן דהן הצלחה רבה בתפקידו".

גם תנועת "נאמני תורה ועבודה" בירכה: "הרב בן דהן הוא משרת ציבור העוסק במשך שנים בצרכי ציבור באמונה ופועל ביושר למען שירותי הדת בישראל. תנועת נאמני תורה ועבודה פעלה בעבר להפסקת עבודתו של יהושע ישי, מי שעמד בראש המועצה הדתית בירושלים והסב נזק רב לה ולשירותי הדת בעיר, בשל חשדות לשחיתות. על רקע פיטוריו של ישי בחודשים האחרונים, מדובר במינוי חשוב במיוחד ואנו תקווה שהרב בן דהן יעלה את קרנה של המועצה הדתית בירושלים ויביא לציבור שירותי דת שקופים, נקיים ומחויבים להלכה.
נשמח לשתף פעולה עם הרב בן דהן בהמשך".